NATO chce umlčet Kaddáfího televizi | e15.cz

NATO chce umlčet Kaddáfího televizi

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK/AP/Donato Fasano

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Letadla Severoatlantické aliance dnes v noci zaútočila na tři vysílače libyjské televize, zatímco libyjský vládní mluvčí prohlásil, že jednotky vládce země Muammara Kaddáfího od středy na západě země zabily nejméně 190 povstalců. Při pátečním pohřbu povstaleckého velitele Abdal Fataha Júnise, kterého patrně zavraždili příslušníci jedné povstalecké frakce, jeho syn hystericky volal po návratu Kaddáfího.

V libyjské metropoli Tripolisu v noci zazněla série výbuchů. Podle agentury AFP to bylo v místech, kde je Kaddáfího sídlo. Otřásl se i nedaleký hotel, kde jsou soustředěni zahraniční novináři. Televize Al-Džamáhíríja oznámila, že bylo zasaženo její sídlo a že tři její pracovníci byli zabiti a 15 bylo zraněno.

Mluvčí NATO v Bruselu pak informoval, že letouny NATO zaútočily na televizní vysílače, aby „Kaddáfího umlčely“. Podle něho byl útok v souladu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN hovořící o nutnosti bránit libyjské civilisty. „Náš zásah byl nutný, protože režim televizi využívá k útlaku civilních obyvatel,“ prohlásil mluvčí. AP dnes ovšem ohlásila, že libyjská státní televize vysílá dál.

Aliance rovněž oznámila, že terčem jejích útoků byly v posledních 24 hodinách také radary, sklady pohonných hmot, vojenská vozidla a protiletecké kanony vládních sil na východní i západní frontě.

Východ Libye prý ovládá Al-Káida

Mluvčí libyjské vlády v pátek večer kromě oznámení údajného zabití nejméně 190 povstalců na západě země řekl, že za smrt Júnise je odpovědná teroristická síť Al-Káida. Prohlásil, že vražda dokazuje, že povstalecká Přechodná národní rada (CNT) nemá ve svém sídle Benghází žádný vliv a že východ Libye ovládá Al-Káida.

Agentura AP citovala důstojníka povstaleckých zvláštních sil, jenž v Benghází řekl, že byl přítomen tomu, když Júnise ve středu odvedli příslušníci povstalecké frakce zvané Brigáda mučedníků 17. února, kteří ho pak zavraždili. Nejmenovaný představitel této frakce téže agentuře řekl, že Júnis byl zrádce. Júnis byl svého času Kaddáfího ministrem vnitra a podílel se na potlačování opozice.

Brigádu mučedníků 17. února tvoří stovky civilistů, kteří se chopili zbraní a připojili se k povstání. Její bojovníci se účastní bojů proti Kaddáfímu, ale taky působí jako neoficiální vnitřní bezpečnostní útvar opozice. Někteří její členové patřili k militantní Bojující islámské skupině, jež vedla tažení proti Kaddáfímu v 90. letech, napsala AP.

Júnisův syn Ašraf se podle AP při jeho pátečním pohřbu v Benghází zhroutil a hystericky volal po návratu Kaddáfího, aby se do země vrátila stabilita. „Chceme zpátky Muammara! Chceme zpátky zelenou vlajku,“ křičel.

Zelená vlajka je vlajka Kaddáfího režimu. Povstalci používají trikoloru. Přechodná národní rada zřídila komisi, která má Júnisov vraždu vyšetřit.

Júnisova smrt prohloubila pochyby o jednotě povstalců

Někteří Libyjci vyslovili obavy, že vražda rozpoutá krvavé boje mezi jednotlivými kmeny. Júnisova smrt také prohloubila pochyby NATO a dalších zemí o jednotě povstalců, které podporují, a obavy z vlivu islamistů mezi nimi.

Ministerstvo zahraničí USA v pátek libyjské povstalce vyzvalo, aby zůstali jednotní a soustředili se na svůj cíl svrhnout Kaddáfího.

NATO je také stále víc rozladěno tím, že jeho už pět měsíců trvající bombardování Libye nepřivodilo Kaddáfího konec. Koalice zemí podílejících se na této operaci se postupně třepí, protože v evropské veřejnosti sílí odpor k nákladné operaci podnikané v době, kdy se přijímají různá úsporná opatření, napsala AP.

Náklady na operaci se odhadují na více než miliardu eur (přes 25 miliard korun).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery