Nechte si sáhnout na platy, jinak končíme, vyzval Řeky premiér | E15.cz

Nechte si sáhnout na platy, jinak končíme, vyzval Řeky premiér

Lukas Papadimos
Lukas Papadimos
• 
ZDROJ: Reuters

Igor Záruba

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řecký premiér Lukas Papadimos požádal odborové svazy, aby přistoupily na další krácení mezd. Důvodem jeho výzvy je snaha zajistit kolabující republice nové peníze od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu. „Pokud nebude unie, Evropská centrální banka a fond souhlasit s příští tranší, čeká nás v březnu bankrot,“ upozornil Papadimos, který má do jara vést dočasnou řeckou vládu. Apel a varování přednesl na setkání se představiteli zaměstnavatelů a zaměstnanců v Aténách.

„Pokud chceme pojistit náš největší úspěch, kterým je členství v eurozóně, a zabránit masivnímu znehodnocení příjmů odshora dolů, k němž by mohlo vést vystoupení z eura, musíme se v krátké době dohodnou na snížení výplat,“ řekl premiér. Inspektoři tzv. Trojky, tedy Evropské komise, ECB a MMF, jež mají za úkol zjišťovat řecké pokroky v seškrtávání státního dluhu a rychlost slíbených reforem, přiletí do hlavního města v polovině ledna.

Předáci, napsala agentura dapd, však zůstávají k Papadimovu naléhání hluší. Předseda svazu GSEE Jannis Panagopulos po schlůzce uvedl, že změna národní kolektivní smlouvy, v níž je ukotvena minimální mzda, 13. a 14. plat, nepřichází v úvahu. „Pracovníci a důchodci byli a jsou v průběhu krize neúměrně postiženi a nemají manévrovací prostor pro krácení nebo odnětí svých práv,“ zní oficiální stanovisko GSEE. O odměny za třináctý a čtrnáctý měsíc už přišel veřejný sektor.

Šéf zaměstnavatelského svazu Hellenic Federation of Enterprises Dimitris Daskalopulos vydal pak prohlášení, v němž ujistil, že jeho organizace udělá vše pro to, aby zůstala zachována současná výše minimální mzdy.

Mluvčí vlády Pantelis Kapsis v úterý nevyloučil, že by země mohla euroklub skutečně opustit. Atény dostaly v květnu 2010 příslib 110 miliard eur, další pomoc - na níž se státy se společnou měnou a představitelé fondu shodli v říjnu - je ale podmíněna úsporami ve výdajích, četnými reformami a privatizací.

Dva miliony chudých

Každý pátý Řek z celkových 11 milionů žije na hranici bídy nebo pod ní. Zjistil to národní statistický úřad ELSTA. Hranice bídy činí 15 tisíc eur ročně pro čtyřčlennou rodinu, ( 312,5 eura na osobu měsíčně). „27,7 procenta občanů má problém se správnou výživou,“ konstatuje ELSTA. Situaci se snaží čelit kampaň, která vyzývá movitější Řeky k nákupům potravin pro chudé krajany.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video