Nejdřív Hongkong, nyní Tchaj-wan. Si Ťin-pching na sjezdu popsal čínské ambice
Na sjezdu čínské Komunistické strany, na kterém bude týden přes dva tisíce delegátů z celé země rozhodovat o nejvyšších orgánech partaje, vystoupil s projevem prezident Si Ťin-pching. Ve své řeči se věnoval otázce Tchaj-wanu, životního prostředí, vzdělání nebo dalšího rozvoje armády. Komunistický politik také zdůraznil nutnost reagovat na populační krizi.
Mezi úspěchy zmínil Si například "přechod od chaosu k vládnutí" v Hongkongu, kterému musí podle něj nadále vládnout patrioté. Čínský prezident v projevu k zahájení 20. sjezdu komunistické strany se také věnoval otázce Tchaj-wanu a zopakoval, že Čína se nikdy nevzdá svého práva použít proti Tchaj-wanu v krajním případě sílu. "Budeme i nadále usilovat o mírové znovusjednocení, ale nikdy neslíbíme, že se vzdáme síly. Vyhrazujeme si právo použít k tomu všechny prostředky," řekl čínský prezident.
Si Ťin-pching se také v projevu výrazně věnoval tématu populační politiky. "Vytvoříme systém, který podpoří porodnost, a národní strategii, která bude reagovat na stárnutí populace," prohlásil čínský prezident v Pekingu před asi 2300 delegáty sjezdu, který má nastínit politiku strany na dalších pět let.
Čína, kde žije asi 1,4 miliardy lidí, v roce 2016 nahradila politiku jednoho dítěte, uplatňovanou od konce 70. let s cílem zastavit tehdejší populační explozi, limitem dvou dětí na jeden pár. V červnu loňského roku Peking oznámil, že umožní všem párům mít děti tři. Čínská populace ale i přesto v posledním desetiletí rostla nejpomaleji od 50. let minulého století.
Čína podle prezidenta udělala i značné pokroky ve zvládání klimatických problémů, v čemž bude nadále pokračovat tak, že "v podstatě eliminuje těžké znečišťování vody a vzduchu a dostane pod kontrolu znečištění půdy". Shromážděným Si také řekl, že Čína bude propagovat zelený životní styl: "Ochrana přírody je zásadní pro budování moderní socialistické země."
V souvislosti s armádou, jejímuž rozvoji se Čína v posledních letech intenzivně věnuje, Si poznamenal, že musí nadále být pod absolutní kontrolou strany. "Čína posílí budování prvotřídní armády a posílí svoji schopnost strategického odstrašování," řekl čínský lídr.
Sjezd, který obvykle trvá týden, se koná převážně za zavřenými dveřmi a nejdůležitějším úkolem téměř 2300 účastníků je výběr nového stranického vedení. Prezident Si, označovaný za nejmocnějšího čínského politika od dob Mao Ce-tunga, si na sjezdu pravděpodobně zajistí pokračování v čele strany na třetí funkční období.
Moc současného prezidenta bude ještě pevnější, pokud se mu podaří dosadit své podporovatele do 25členného politbyra, a především do jeho sedmičlenného stálého výboru, který představuje nejužší vedení strany a potažmo i Číny jako takové.
Druhým nejvýznamnějším člověkem stálého výboru je nyní premiér Li Kche-čchiang, který ale patrně příštím rokem ve funkci skončí kvůli nepsanému pravidlu důchodového věku 68 let, které se vztahuje na všechny členy politbyra kromě prezidenta.
Kdo jej na postu předsedy vlády nahradí zatím není jasné. Podle analytiků prezident Si nicméně v posledních letech vytlačil reformátorské politiky na okraj a obklopil se těmi, kteří podporují více státem řízenou ekonomiku a nacionalistickou politiku.
Ve svém dnešním úvodním projevu Si však řekl, že "Čína bude neochvějně podporovat soukromý sektor a nechá trh, aby hrál rozhodující roli v přerozdělování zdrojů".
Prezident se dotkl i tématu pandemie covidu-19, vůči níž Čína stále zaujímá takzvanou politiku nulové tolerance. Ta s sebou nese přísná omezení pro obyvatelstvo včetně plošného testování, omezení pohybu nebo uzávěr měst, které zapříčinily problémy s dodávkami základních surovin.
"Čína si váží lidských životů nade vše," řekl Si Ťin-pching.
Závěrem svého projevu hovořil komunistický lídr o vzdělávání. Čína podle něj prohloubí vlasteneckou výchovu a bude aktivně vést náboženství, aby bylo slučitelné se socialistickou společností.