Nejmajetnější lidé dále bohatnou | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Nejmajetnější lidé dále bohatnou

Nejmajetnější lidé dále bohatnou
Carlos Slim
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Zdeněk Pečený

Loňský rok byl pro nejmajetnější obyvatele světa úspěšný, a stali se tak opět o něco bohatšími. Stovka nejbohatších miliardářů v loňském roce rozšířila své bohatství o dalších 241 miliard dolarů, vyplývá to z ukazatele agentury Bloomberg Billionaires Index, který sleduje sto nejmajetnějších na denní bázi.

Celkové bohatství stovky top miliardářů na konci roku při uzavření finančních trhů dosáhlo 1,9 bilionu dolarů. Nejvíce se dařilo majitelům telekomunikačních a maloobchodních impérií, jejich majetek vzrostl v průměru o 20 procent. Ze stovky nejbohatších pouze 16 miliardářů v loňském roce utrpělo propad svého bohatství. „Uplynulý rok byl jedním z nejlepších pro světové miliardáře,“ uvedl pro Bloomberg John Catsimatidis, miliardář a majitel Red Apple Group. „Letos budou nadále vyhledávat investiční příležitosti po celém světě,“ dodal Catsimatidis.

Nejlépe se v loňském roce dařilo Španělovi Amanciu Ortegovi, který založil maloobchodní společnosti Inditex a do jehož impéria patří známá značka oblečení Zara. Akcie Inditexu za loňský rok posílily o 66,7 procenta a pomohly Ortegovi zvýšit majetek z 22,2 miliardy na 57,5 miliardy dolarů. „Je to skvělá společnost, které se daří, a ten růst akcií je ospravedlněn ziskovostí firmy,“ nešetřil chválou Christodoulos Chaviaras, analytik banky Barclays. „Může tento růst ale zopakovat? To bude složité, řada dobrých zpráv je v současné ceně již zahrnuta,“ věští Ortegovu impériu slabší rok Chaviaras.

Navzdory špatným investicím v Evropě měl dobrý rok také mexický miliardář Carlos Slim, který kontroluje společnost America Movil a stále dominuje celému Bloomberg Billionaires indexu. Slimův majetek v loňském roce vzrostl o 21,6 procenta na více než 75 miliard dolarů. Za ním se drží s odstupem 12,5 miliardy dolarů Bill Gates, který v roce 2012 zbohatl o dalších sedm miliard dolarů, především růstem ceny akcií Microsoftu, které však tvoří méně než 20 procent Gatesova majetku.

Investiční matador Warren Buffett přišel loni v srpnu o třetí místo v žebříčku, když ho předstihl Ortega. Šéf společnosti Berkshire Hathaway za loňský rok vydělal 5,1 miliardy dolarů, přestože se vzdal desítek milionů akcií své společnosti ve prospěch charity a většinu roku strávil lobbováním za vyšší zdanění bohatých Američanů.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!