Nejmajetnější lidé dále bohatnou

Celkové bohatství stovky top miliardářů na konci roku při uzavření finančních trhů dosáhlo 1,9 bilionu dolarů. Nejvíce se dařilo majitelům telekomunikačních a maloobchodních impérií, jejich majetek vzrostl v průměru o 20 procent. Ze stovky nejbohatších pouze 16 miliardářů v loňském roce utrpělo propad svého bohatství. „Uplynulý rok byl jedním z nejlepších pro světové miliardáře,“ uvedl pro Bloomberg John Catsimatidis, miliardář a majitel Red Apple Group. „Letos budou nadále vyhledávat investiční příležitosti po celém světě,“ dodal Catsimatidis.
Nejlépe se v loňském roce dařilo Španělovi Amanciu Ortegovi, který založil maloobchodní společnosti Inditex a do jehož impéria patří známá značka oblečení Zara. Akcie Inditexu za loňský rok posílily o 66,7 procenta a pomohly Ortegovi zvýšit majetek z 22,2 miliardy na 57,5 miliardy dolarů. „Je to skvělá společnost, které se daří, a ten růst akcií je ospravedlněn ziskovostí firmy,“ nešetřil chválou Christodoulos Chaviaras, analytik banky Barclays. „Může tento růst ale zopakovat? To bude složité, řada dobrých zpráv je v současné ceně již zahrnuta,“ věští Ortegovu impériu slabší rok Chaviaras.
Navzdory špatným investicím v Evropě měl dobrý rok také mexický miliardář Carlos Slim, který kontroluje společnost America Movil a stále dominuje celému Bloomberg Billionaires indexu. Slimův majetek v loňském roce vzrostl o 21,6 procenta na více než 75 miliard dolarů. Za ním se drží s odstupem 12,5 miliardy dolarů Bill Gates, který v roce 2012 zbohatl o dalších sedm miliard dolarů, především růstem ceny akcií Microsoftu, které však tvoří méně než 20 procent Gatesova majetku.
Investiční matador Warren Buffett přišel loni v srpnu o třetí místo v žebříčku, když ho předstihl Ortega. Šéf společnosti Berkshire Hathaway za loňský rok vydělal 5,1 miliardy dolarů, přestože se vzdal desítek milionů akcií své společnosti ve prospěch charity a většinu roku strávil lobbováním za vyšší zdanění bohatých Američanů.