Nejslabší v EU? Řecko, Kypr a Česká republika

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Profimedia

Ledová sprcha, zklamání, nepříjemné překvapení. Takto rozebírají čeští analytici poslední odhad Českého statistického úřadu ohledně vývoje HDP v letošním prvním čtvrtletí. Ekonomika proti předchozímu kvartálu propadla o 0,8 procenta – trh čekal mnohem mírnější pokles, „červenou nulu.“ Meziročně česká ekonomika ubrala 1,9 procenta. Krize dopadla na Česko vážněji, než se čekalo.

Ani vývoj v Evropě není procházka růžovým sadem, ale Česká republika se propracovává mezi první trojku smutného pelotonu. Mix rychlého mezikvartálního propadu a slabého meziročního vývoje ekonomiky znamená, že kondice českého hospodářství je nyní v EU nejhorší za Řeckem a Kyprem. Třeba Portugalcům, Italům i Španělům se letos dařilo lépe.

Statistika vývoje ekonomiky nadzvedla politiky i odboráře a způsobila politickou přestřelku. ČSSD a odbory tvrdí, že za zhoršení recese může současná vládní politika přílišných škrtů. Odborářská komora uvedla, že ministr financí Miroslav Kalousek zredukoval hospodářskou politiku vlády jen na udržení stomiliardového rozpočtového schodku. „A tomu obětoval naprosto všechno: ekonomický výkon, nezvládnutý růst nezaměstnanosti a drastické škrty veřejných výdajů,“ míní odboráři.

Kalouskův stínový protějšek Jan Mládek (ČSSD) soudí, že vláda by měla podpořit soukromé investice a opět oživit CzechInvest. Kalousek s čísly problém nemá. „Je to očekávané. Jisté oživení lze očekávat až ve druhé polovině roku,“ řekl. Kabinet nedávno uvedl, že chce po škrtech začít podporovat růst.

Zhoršený odhad letošního HDP měl dopad i na kurz koruny. Ta oslabila k euru nad hodnotu 26 korun. Pokud se ekonomická situace bude zhoršovat, dá se očekávat další oslabení. Úroková sazba ČNB je totiž v zásadě na nule, takže centrální banka nemá prostor na další snižování sazeb, které by chřadnoucí ekonomice mohlo pomoci. Jedním z mála zbývajících nástrojů jsou tak devizové intervence. Guvernér ČNB Miroslav Singer uvedl, že centrální banka je na jejich použití připravena.

„S oběma letošními prognózami je konzistentní mírný pokles tržních úrokových sazeb, který samozřejmě možný není, a proto hovoříme často o tom, že pokud bude potřeba uvolnit měnové podmínky, musíme tak činit pomocí intervencí,“ řekl.