Nejsou lidé: krize pracovní síly připraví ekonomiku o 10 bilionů dolarů

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: Profimedia.cz

Studie Boston Consulting Group odhaduje, že za čtvrt století bude světovou ekonomiku sužovat namísto přebytku pracovníků jejich nedostatek.

Nedostatek pracovních sil - a na druhé straně její přebytek v jiných částech planety - by mohl způsobit škody rovnající se 10 procentům světového HDP, nebo téměř 60 procentům amerického HDP. Tvrdí to studie, kterou zveřejnila The Boston Consulting Group, třetí největší konzultační firma světa.

BCG zkoumala dynamiku nabídky a poptávky po pracovní síle v 25 hlavních ekonomikách světa. Vycházela přitom ze dvou možných scénářů: extrapolovala demografický a ekonomický vývoj podle vývoje za posledních deset let a za posledních dvacet let.

V některých případech (například u Německa) se výsledky téměř nelišily, zatímco v jiných ekonomikách, jako v Rusku, přinesly obě možnosti radikálně odlišné výsledky (viz tabulka níže). V roce 2020 bude mnoho zemí i nadále trpět přebytkem pracovní síly. Ale v roce 2030 se tento přebytek pro většinu zemí promění v masivní výpadek, uvádí zpráva Global Workforce Crisis: $10 trillion at Risk (Celosvětová krize pracovní síly: v sázce je deset bilionů dolarů).

Velké problémy může mít Čína, která výrazně pocítí negativní dopady politiky jednoho dítěte. „Nejlidnatější země světa je zároveň zemí s nejrychleji stárnoucí populací,“ varuje prognóza. BCG odhaduje, že zatímco v roce 2020 bude mít Čína přebytek pracovníků ve výši 65 milionů, v roce 2030 už bude čelit nedostatku ve výši 24,5 milionu lidí. Pokud by byly realizovány návrhy na uvolnění politiky jednoho dítěte, mělo by to jen minimální dopad. Nyní narozené děti by totiž nedosáhly produktivního věku včas, uvádí studie.

Krize pracovní síly připraví ekonomiku o 10 bilionů dolarůKrize pracovní síly připraví ekonomiku o 10 bilionů dolarů | BCG

Akutní nedostatky a přebytky pracovní síly přitom dále zintenzivňuje řada faktorů: slabý hospodářský růst, stárnutí populace, nízká porodnost a restriktivní imigrační politika.

„Důsledky pro růst a konkurenceschopnost mnohých národů jsou velmi vážné,“ říká Rainer Strack, partner BCG a spoluautor studie. „Vlády, podniky a další instituce musí začít jednat nyní, pokud chtějí doufat v odvrácení potenciálně dlouhodobého poškození národních i regionálních ekonomik, stejně jako ekonomiky celosvětové.“

Dopady nerovnovážného rozdělení pracovní síly po světě se budou podle studie projevovat s různou intenzitou.
Německo bude v roce 2020 mít nedostatek až 2,4 milionu pracovníků; do roku 2030 to bude až 10 milionů pracovníků; to je až 23 procent celkové předpokládané pracovní síly.
Brazílie bude v roce 2020 mít nedostatek 8,5 milionů pracovníků; do roku 2030 se toto číslo zvýší téměř pětinásobně na 40,9 milionu lidí, tedy na 33 procent
Čína mít ještě v roce 2020 přebytek 55-75 milionů pracovníků, ale do roku 2030 jí bude naopak scházet až 24,5 milionů
Spojené státy budou v roce 2020 mít přebytek zhruba 20 milionů pracovníků; do roku 2030 by toto číslo mělo klesnout na přebytek ve výši 7,4 milionu
Francie, Itálie a Británie budou mít v roce 2020 jednociferné přebytky pracovní síly, ale o deset let později budou trpět jejím jednociferným nedostatkem
Jihoafrická republika bude v roce 2020 trpět předpokládaným přebytkem ve výši 36 procent; do roku 2030 by tento údaj měl ještě vzrůst na 39 procent