Německé obří firmy se drží městeček zakladatelů. Byznys tím trpí | E15.cz

Německé obří firmy se drží městeček zakladatelů. Byznys tím trpí

Sídlo Adidas v Herzogenaurachu
Sídlo Adidas v Herzogenaurachu
• 
ZDROJ: profimedia.cz

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Výrobky velkých německých firem dosáhly do nejodlehlejších koutů světa. Řada z nich ale dodnes sídlí ve městech svého zrodu, která často neumí ukázat na mapě ani Němci, píše deník Wall Street Journal.

Světoví giganti Adidas a Volkswagen mají sídlo v Herzogenaurachu ,respektive ve Wolfsburgu – městech, která zná jen málokterý cizinec. Také domovské adresy módního domu Hugo Boss, softwarového obra SAP a vydavatelství Bertelsmann jsou okolo hodiny jízdy od německých center druhého řádů a ještě dále od Berlína, Hamburku či Mnichova.

Odlehlá poloha přitom nekomplikuje život jen manažerům cestujícím po celém světě a řadovým zaměstnancům firmy, píše americký list. Komplikuje také najímání špičkových odborníku z celého světa. „Některé přijímací pohovory trvají déle a vyžadují delší přesvědčování,“ připouští šéf Bertelsmannu Thomas Rabe.

Největší evropský výrobce softwaru SAP stejný problém řeší rozšiřováním poboček v Berlíně a New Yorku. A to na úkor základny ve Walldorfu, městečku s 15 tisíci obyvateli jižně od Heidelbergu.

Za odlehlé sídlo se platí

Firmy přitom obvykle musí nabídnout vyšší platy, aby přilákaly zaměstnance do odlehlejších míst, a také hledání talentů trvá déle, uvedl šéf poradenských společnosti Michael Page a Page Personnel Richardo Corominas. Takoví zaměstnavatelé také častěji poskytují pracovníkům služební auta nebo jim zkracují pracovní dobu.

Podle průzkumu německého institutu IDW má 54 procent venkovských společnosti nedostatek zaměstnanců. Ve velkých městech stejný problém trápí jen 42 procent firem.

Sídlo SAP ve Walldorfu Autor: profimedia.cz
Sídlo SAP ve Walldorfu

Například Adidas si ale na nedostatek zájemců o práci nestěžuje. A to navzdory tomu, že Herzogenaurach, ležící uprostřed polí a lesů nedaleko Norimberku, nemá ani železniční zastávku.

„Prázdné sídlo“

Naopak Hugo Boss, sídlící v Metzingenu u Stuttgartu, svým zaměstnancům odlehlost sídla kompenzuje tím, že je často posílá na pracovní cesty. Návrhář Jason Wu tak část roku tráví v New Yorku.

Také Bertelsmann má zaměstnance po celém světě. Jen asi desetina ze 112 tisíc lidí, které řídí Tomas Rabe, chodí do práce v domovském Guterslohu. Většina podnikání se odehrává ve velkých městech.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video