Německý byznys se obává o investice v Číně | E15.cz

Německý byznys se obává o investice v Číně

Petr Fischer

Petr Fischer

Němečtí podnikatelé se bojí změn podnikatelského prostředí v Číně. Vyplývá to z každoroční studie spokojenosti, kterou si dělá Německé obchodní komora. „Sledujeme silné zhoršení prorůstového klimatu v Číně,“ komentoval výsledky studie Stephan Wöllenstein, prezident obchodní komory pro severní Čínu a člen představenstva Volkswagenu, který má na starosti čínské působení firmy.

Více než 80 procent německých podnikatelů v Číně pro účely studie odpovědělo, že cítí přímé či nepřímé dopady obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou. Proto také jen jedna čtvrtina německých firem působících na čínském území uvedla, že příští rok počítá s udržením nebo dokonce s vylepšením svých dosavadních obchodů. Je to nejmenší důvěra v rozvoj za dlouhé roky, kdy Německá obchodní komora podnikatelské klima v Číně sleduje.

Nejde přitom jen o obchodní válku, kterou spustil Donald Trump. „Vedle obchodní války a některých zpochybnění celkové obecné ekonomické situace Číny vidíme stále i různá regulatorní opatření, která brání růstu německých firem na čínském trhu,“ tvrdí Jens Hindelbrandt, šéf Německé obchodní komory v Pekingu. „Kdyby tato omezení neexistovala, německé firmy by v Číně investovaly mnohem víc,“ dodal pro ARD Hindelbrandt.

Němečtí podnikatelé jsou přesvědčeni o tom, že jedinou cestou ke zlepšení podmínek je uzavření rozsáhlé obchodní dohody s Čínou, která by měla být podepsána příští rok na summitu EU-Čína v Lipsku.

Chceme kompenzaci za příliš pomalý brexit, žádá patnáctka států světa

Německo je už několik let za sebou největším obchodním partnerem Číny v Evropě. Objem vzájemného obchodu dosahuje 200 miliard eur (pěti bilionů korun, tedy skoro celá česká ekonomika). Němci vyvezli za rok 2018 zboží a služby za 93 miliard eur, z Číny do Německa putovalo zboží za 106 miliard eur. K tomu je ještě třeba připočíst přímé německé investice přesahující 80 miliard eur.

Čínské firmy jsou v Německu mnohem méně aktivní, jejich přímé investice v Německu dosahují jen 3,3 miliardy eur. Němci ale v poslední době zaznamenali řadu firemních převzetí, která jsou dnes nejčastější čínskou investicí v Německu.

Němci se na Čínu spoléhají zejména jako na odbytiště automobilů, kterých se tu prodá až 22 milionů, což z Číny činí největší automobilový trh světa. Obchodní komora, ministerstva i vládní agentury se nejvíce obávají slabé ochrany duševního vlastnictví v Číně, které brání řadě německých firem na čínský trh vůbec vstoupit.

Obchodní války ohrožují českou ekonomiku přes Německo, říká analytik Pfeiler

Domácí ekonomika zpomaluje méně než německá. Česku to nevydrží dlouho, varuje ekonom

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!