Neohlášená návštěva představitelů NATO a USA v Afghánistánu skončila masakrem, Taliban útočil | E15.cz

Neohlášená návštěva představitelů NATO a USA v Afghánistánu skončila masakrem, Taliban útočil

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Kolem šesti raket ve středu vypálili neznámí ozbrojenci na mezinárodní letiště v Kábulu několik hodin poté, co do afghánské metropole dorazili na neohlášenou návštěvu generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a americký ministr obrany James Mattis. Útok, který zabil jednu ženu a zranil dalších 11 civilistů, vyústil do přestřelky, při které byli zabiti čtyři "teroristé". Došlo také k drtivému útoku několika stovek bojovníků islamistického hnutí Taliban na základnu na západě země.

K útoku v oblasti kábulského letiště se také přihlásil Taliban. V odděleném prohlášení ale i teroristická organizace Islámský stát (IS) s tím, že jeho "tajní agenti" použili k útoku pancéřovky a minomety. Mluvčí Talibanu Zabiulláh Mudžáhid na svém oficiálním účtu na twitteru tvrdí, že terčem raketové palby bylo "letadlo amerického ministra obrany" Mattise.

Ani on, ani Stoltenberg, kteří v Kábulu přistáli krátce po 08:00 místního času (05:30 SELČ), už v době útoku nebyli v dosahu palby. Mluvčí afghánského ministerstva obrany Nadžíb Daníš však uvedl, že dvě z raket zasáhly domy poblíž letiště, přičemž jedna žena útok nepřežila a dalších 11 civilistů utrpělo zranění.

V následné přestřelce údajně afghánské jednotky "zabily čtyři teroristy". Podle Daníše incident nenarušil provoz letiště, afghánská televize Tolo nicméně na svých internetových stránkách uvedla, že úřady letiště evakuovaly a ruší lety.

Guvernér provincie Pušt Rod na západě Afghánistánu Hakím Núrí ve středu informoval o masivní ofenzivě Talibanu na stanoviště bezpečnostních složek u města Farah.

Na základnu prý v noci z úterka zaútočily téměř tři stovky ozbrojenců, kteří zaminovali její okolí, aby zkomplikovali příchod případným posilám. Podle předsedy provinční rady Farída Bachtauara už přišlo o život nejméně deset policistů, a pokud brzy nedorazí pomoc, základna bude dobyta.

Stoltenberg a Mattis chtějí v Afghánistánu ukázat podporu tamnímu prezidentovi Ašrafu Ghanímu, jehož vláda v poslední době jen s obtížemi čelí sílícímu hnutí Taliban. Americký ministr se na společné tiskové konferenci tří čelných představitelů nechal slyšet, že Spojené státy budou realizovat "globálnější" strategii bez pevných termínů a se zapojením okolních zemí jako například Pákistánu.

Předmětem návštěvy je zcela jistě také realizace nové americké strategie pro Afghánistán, kterou před časem představil americký prezident Donald Trump. Spojené státy na jejím základě chtějí do Afghánistánu vyslat dalších 3000 vojáků a do boje s radikály více angažovat letectvo. Početní zvětšení svých kontingentů ohlásily už i další členské země NATO.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video