Nezneužívejte domorodce. Brusel vyhlásil válku „biopirátství“ | E15.cz

Nezneužívejte domorodce. Brusel vyhlásil válku „biopirátství“

Milička habešská
Milička habešská
• 
ZDROJ: CC BY-SA 3.0: Rasbak - Wikimedia Commons

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Po kybernetické a námořní kriminalitě by se státy Evropské unie měly více angažovat i v boji proti takzvanému biopirátství. Toho se mohou například dopouštět firmy, které od domorodců v rozvojových zemích přeberou znalosti o léčivých účincích rostlin a pak si je nechají patentovat.

Evropský parlament dnes vyzval členské státy, aby ratifikovaly mezinárodní protokol, který práva místních skupin na využívání biologických zdrojů chrání.

„Biopirátství“ je problémem třeba ve farmaceutickém výzkumu a průmyslu, kdy společnosti využívají tradičních znalostí domorodců, aby určily rostliny nebo látky s léčivými účinky, jejichž výzkum pak vede k vývoji nových léků, patentovaných v rozvinutých zemích. Ti, od nichž tyto biologické zdroje pocházely, přitom často nemají na zisku žádný podíl.

Podle některých europoslanců je vymýcení „biopirátství“ důležitým tématem v boji proti chudobě a v nezávazném usnesení dnes vybídli členské státy EU, aby ratifikovaly takzvaných Nagojský protokol. Ten je určen na ochranu místních společenství, jež umožňují využívání genetického bohatství, zároveň by měl ale pomoci vědcům a průmyslu, aby mohli postupovat podle předpisů.

Protokol byl schválen na konferenci OSN před třemi lety. Aby vstoupil v platnost, mělo by ho ratifikovat 50 zemí. Agentura AFP dnes připomněla, že dosud jich tak učinilo devět, přičemž žádná z nich není v Evropě.

Některé rozvojové země se proti praxi farmaceutických firem začínají bránit. Etiopie nedávno oznámila, že u německého soudu podá žalobu proti patentu nizozemské firmy VOF. Ta si v EU patentovala odrůdy trávy milička habešská a způsob její sklizně. Rostlina, z níž se v Etiopii tradičně vyrábí mouka, je vhodná pro bezpatkovou dietu a je bohatá na železo. VOF chce z prostliny vyrábět chléb a další výrobky, v současnosti usiluje o zisk výhradních práv na distribuci produktů z miličky habešské do USA či Japonska.

Ivo Žídek: Češi jsou ve spotřebě volně prodejných léků druzí v Evropě

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video