O Chávezovo křeslo se utkají bývalý řidič autobusu a kariérní politik

V nastávajících prezidentských volbách Venezuelané rozhodnou, zda si přejí pokračování Chávezovy politické linie, nebo touží po změně. Jako automatický nástupce venezuelského prezidenta, jehož politika mu přenesla přízeň chudých a zášť oponentů, kteří jeho vládu označovali za diktaturu, se jeví Maduro, kterého sám Chávez ještě před smrtí označil za svého nástupce.
Maduro, padesátiletý bývalý řidič autobusu a později odborový předák, se vyšvihl až do postavení nejbližšího spojence zesnulého prezidenta. Ihned po Chávezově smrti slíbil, že naváže na politiku svého předchůdce. Na jeho stranu se přidala také armáda.
Jeho soupeřem se zřejmě stane o deset let mladší Capriles, neúspěšný Chávezův vyzyvatel z říjnových voleb a guvernér ekonomicky i politicky významného pobřežního státu Miranda. Voličům slibuje, že Venezuelu vyvede z mezinárodní izaloce a odkloní se od autoritářských režimů jako je Írán či Bělorusko.
Capriles, jehož prarodiče přežili polský holocaust, do politiky vstoupil už 25 letech jako poslanec a následně jako starosta na předměstí Caracasu. V roce 2002 byl krátce uvězněn po protestech, kterým se nakrátko podařilo svrhnout Cháveze, o dva roky později byl znovuzvolen starostou, když získal 80 procent hlasů. Nyní tento centristický politik, který za vzor pro Venezuelu považuje Brazílii, stojí v čele názorově roztříštění opozice, kterou pojí jen odpor k současné vládě.
Ani Maduro se nemůže opřít o stmelenou organizaci. Seznam příznivců Chávezova režimu zahrnuje levicové ideology, kapitány byznysu, kteří těžili z přízně bývalého prezidenta, a radikální ozbrojence.
Volby nového prezidenta by měly proběhnout do 30 dnů. Podle výsledků posledních průzkumů, které předpověděly jasné Madurovo vítězství, se zatím zdá, že dosavadní Chávezovi voliči budou loajální i vůči jeho nástupci.