Obama: Guantánamo pomáhá džihádistům, uzavřeme ho

Barack Obama

Barack Obama Zdroj: CTK

Věznice Guantánamo je jedním z klíčových argumentů, které používají džihádisté pro nábor nových bojovníků. Americká vláda připravuje její uzavření, prohlásil prezident Barack Obama, podle něhož by už v prvních měsících příštího roku měl počet vězňů na této americké základně na Kubě klesnout pod stovkou. Na závěrečné tiskové konferenci letošního roku rovněž vyzval Američany, aby se měli na pozoru, neboť země stále bojuje proti terorismu.

„Budeme i nadále vytrvale redukovat počet vězňů,“ prohlásil Obama, podle něhož existence Guantánama nejen pomáhá propagandě radikálů, ale je pro americkou státní pokladnu příliš velkou zátěží.

Šéf Bílého domu se k otázce vyjádřil na své tradiční předvánoční tiskové konferenci, kterou uspořádal před odletem na dovolenou na Havaji. Prohlásil rovněž, že hodlá přesvědčit Kongres k podpoře svého plánu na uzavření věznice. Pokud se mu to nepodaří, zváží prý možnost vydat nařízení, které by činnost věznice ukončilo.

Ve věznici na vojenské základně na východě Kuby, zřízené před 14 lety zejména pro podezřelé z účasti na teroristických útocích ze září 2001, zůstává podle posledních údajů 107 vězňů.

Obama její uzavření plánuje dlouhodobě. Republikánská většina v obou komorách Kongresu se však staví zásadně proti uzavření věznice, a to i za pomoci zákonných překážek bránících přepravě vězňů do jiných zařízení v USA či v cizině.

Terorismus jako ústření téma kampaně

Prezident se vyjadřoval i k otázkám směřujícím k boji s terorismem, který se stal ústředním tématem probíhající volební kampaně před volbami hlavy státu v příštím roce. Spojené státy se podle Obamy nadále budou snažit porazit IS přímo v jeho domovské oblasti, aby nemohl „tlačit svou teroristickou propagandu do dalších částí světa“.

„Zároveň ale musíme zůstat ostražití tady u nás doma,“ řekl Američanům v souvislosti s nedávným útokem v San Bernardinu, kde radikálním islámem inspirovaní manželé zabili 14 lidí. Takovéto osamělé vlky je i pro dobře pracující tajné služby obtížné před činem odhalit, uvedl Obama.

Mírný pokrok

Podle něho zaznamenaly USA a spojenecké síly mírný pokrok v boji proti IS a další operace postupně povedou k jeho zničení. Strategií i nadále bude systematický tlak především vzdušných sil, likvidace vůdců, infrastruktury či omezování přístupu k financím a zásobování, uvedl Obama.

Pro likvidaci IS je podle něho stěžejní ukončit konflikt v Sýrii. K tomu je však nutný odchod prezidenta Bašára Asada, zopakoval Obama dlouhodobé americké stanovisko. „Ztratil legitimitu v očích velké většiny obyvatel země,“ uvedl šéf Bílého domu na Asadovu adresu.