Obama: Návštěva v Hirošimě vyzdvihuje spojení USA a Japonska | E15.cz

Obama: Návštěva v Hirošimě vyzdvihuje spojení USA a Japonska

Americký prezident Barack Obama na konferenci o jaderné bezpečnosti
Americký prezident Barack Obama na konferenci o jaderné bezpečnosti
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Návštěva amerického prezidenta Baracka Obamy v Hirošimě má zdůraznit přátelské spojení mezi bývalými nepřáteli. Obama to řekl v rozhovoru s japonskou televizní společností NHK. Zopakoval však, že se za zničující útok nebude omlouvat.

Obama je prvním americkým prezidentem, který zavítá do Hirošimy od konce druhé světové války. Město má navštívit příští týden v pátek v doprovodu japonského premiéra Šinzóa Abeho.

Na počátku svého funkčního období Obama prosazoval odstranění jaderných zbraní. V dnešním rozhovoru prohlásil, že realita bývá taková, že vedoucí činitelé musí často činit v době konfliktů těžká rozhodnutí, a upozornil, že v jeho krátkém projevu v Hirošimě se neobjeví omluva za útok. „Je důležité si uvědomit, že v dobách války musí lídři činit všechny druhy rozhodnutí, to je práce historiků klást otázky a zkoumat je,“ řekl. Obama získal v roce 2009 Nobelovu cenu za mír, částečně i díky svému postoji k nešíření jaderných zbraní.

Zdůraznění vztahů mezi oběma zeměmi

Obama dodal, že cítí potřebu zdůraznit aktuální vztahy mezi Washingtonem a Tokiem. „Myslím si, že je to šťastný příběh o tom, jak se bývalí nepřátelé sešli a stali se jedněmi z nejbližších partnerů a nejbližšími spojenci na světě,“ uvedl. Kritici tvrdí, že tím, že se Obama neomluví, umožní Japonsku držet se příběhu, který ho maluje jako oběť. Abeho vláda potvrdila omluvu předchozí vlády za japonské akce během války. Tvrdí ale, že budoucí generace by se neměly omlouvat za činy svých předchůdců, napsala agentura Reuters.

Japonsko a USA se zásadně rozcházejí v pohledu na americký jaderný útok na toto japonské město z 6. srpna 1945, v jehož důsledku zahynulo 140 tisíc lidí, v naprosté většině civilistů. Zatímco v Japonsku převládá názor, že se Hirošima stala obětí zbytečné brutality, mnoho Američanů svržení atomové pumy na Hirošimu vnímá jako čin, který definitivně ukončil drastickou válku a zachránil životy desetitisíců amerických vojáků. Ty by byly nepochybně ztraceny při americké pozemní invazi proti zemi, jejíž válečná mašinerie si v Asii vyžádala miliony lidských životů. Japonsko ohlásilo kapitulaci krátce po svržení druhé americké jaderné bomby na Nagasaki, k němuž došlo 9. srpna 1945.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.