Obama: USA budou dál útočit proti islamistům navzdory hrozbám

Barack Obama

Barack Obama Zdroj: CTK

Spojené státy budou pokračovat v útocích proti organizaci Islámský stát (IS) navzdory hrozbám, které extremisté adresují Američanům. Prohlásil to dnes v Bílém domě americký prezident Barack Obama. Reagoval tak na video, které zveřejnil Islámský stát a na kterém je záznam stětí amerického novináře Jamese Foleyho údajně v odvetě za americké nálety v Iráku.

Obama prohlásil, že svět přijal se zděšením informaci o brutální vraždě Jamese Foleyho. Všichni Američané drží smutek s rodinou oběti a modlí se za ostatní Američany, kteří jsou odloučeni od svých rodin, řekl Obama, který již hovořil s rodinou zavražděného žurnalisty.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun označil vraždu za odporný zločin, který potvrzuje, že IS vede proti lidem v Iráku a v Sýrii „kampaň teroru“.

Video vyvolalo pobouření i v Británii. Premiér David Cameron vraždu označil za šokující a zvrácenou. Dodal, že je stále pravděpodobnější, že zahalený muž v černém, který Američana zavraždil a který v záznamu hovořil s britským přízvukem, je britským občanem.

Francouzský prezident François Hollande dnes vyzval ke svolání mezinárodní konference na téma společného boje proti IS. Prohlásil, že je třeba dohodnout globální strategii proti těmto islamistům. „Nelze se omezit na tradiční debaty o tom, zda intervenovat, nebo ne. Musíme najít strategii boje proti skupině, která má svou strukturu, významné finanční zdroje, kvalitní zbraně a která ohrožuje Irák, Sýrii a Libanon,“ řekl Hollande. Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius vyzval stálé členy Rady bezpečnosti OSN a země blízkovýchodního regionu, aby zkoordinovali společnou akci proti IS.

USA zvažují vyslání dalších 300 vojáků do Iráku

Americké ministerstvo zahraničí požádalo o vyslání dalších vojáků do Iráku, na jehož severu jsou vysoce aktivní bojovníci organizace Islámský stát (IS). Podle agentury Reuters to dnes oznámil americký činitel.

Žádost o další vojenský personál, který by zahrnoval méně než 300 lidí, dosud nebyla schválena, sdělil úředník, který si nepřál být jmenován.

Americká armáda již poslala do Iráku více než 800 vojáků poté, co islamisté dostali v červnu pod kontrolu velkou část severních oblastí země.

V posledních dvou týdnech operuje proti pozicím IS také americké letectvo, které zaútočilo na zhruba 90 vybraných cílů. Američané tak chtějí pomoci iráckým a kurdským autonomním pozemním silám obnovit proti islamistům ofenzivu.

Islámští radikálové nezveřejnili záběry vražd rukojmích poprvé
Únor 2002 - V Pákistánu byl unesen a posléze zavražděn osmatřicetiletý novinář amerického listu The Wall Street Journal Daniel Pearl. Skupina ozbrojenců mu tehdy přímo před kamerou uřízla hlavu a záznam zveřejnila. Za Pearlovu vraždu byl odsouzen k trestu smrti a v červnu 2002 popraven Umar Šajch, vlastním jménem Ahmad Saíd Šajch. Zadrženi a odsouzeni byli v souvislosti s tímto případem také další tři muži.
Duben 2004 - Iráčtí ozbrojenci zavraždili střelou do týla jednoho ze čtyř zajatých italských členů ochranky americké společnosti Fabrizia Quattrocchiho. Učinili tak poté, co Řím odmítl požadavek únosců na okamžitý odchod italského vojenského kontingentu z Iráku. Videozáznam „popravy“ měl možnost zhlédnout italský velvyslanec v Kataru a později se objevil i na internetu.
Květen 2004 - V Iráku byl zavražděn šestadvacetiletý americký obchodník Nicholas Berg. Na webových stránkách militantního hnutí napojeného na teroristickou síť Al-Káida se posléze objevilo video, na němž maskovaný muž Bergovi uřízl hlavu. Bergovi únosci prohlásili, že vražda byla pomstou za týrání iráckých vězňů americkými vojáky ve věznici Abú Ghrajb.
Červen 2004 - V Saúdské Arábii byl zavražděn zaměstnanec americké firmy Paul Johnson. Únosci, kteří se označili za sekci Al-Káidy na Arabském poloostrově, chtěli původně výměnou za Johnsonův život dosáhnout propuštění svých spolubojovníků. Pak ale Johnsonovi podřízli hrdlo a video s „popravou“ umístili na web.
Říjen 2004 - V Iráku byl svými únosci zavražděn britský inženýr Kenneth Bigley. Muslimští radikálové posléze zveřejnili videozáznam, na němž Bigley četl v přítomnosti šesti únosců prohlášení a pak mu jeden z ozbrojenců uřízl hlavu. O měsíc později byla v Iráku zavražděna unesená britská humanitární pracovnice Margaret Hasanová. Video s její „popravou“ obdržela arabská televizní stanice Al-Džazíra a předala ho britským úřadům.
Únor 2009 - Islámští radikálové z afghánského hnutí Taliban zavraždili dvaačtyřicetiletého polského inženýra Piotra Stańczaka. Únosci výměnou za jeho život žádali výkupné a propuštění talibanských vězňů držených v pákistánských věznicích. Když se tak nestalo, setnuli rukojmímu hlavu a záznam pak předali novinářům.
Srpen 2014 - Bojovníci radikální organizace Islámský stát (IS) zveřejnili video s údajným stětím hlavy americkému novináři Jamesi Foleymu, jenž byl v listopadu 2012 unesen v Sýrii a od té doby byl nezvěstný.

Radek Palata: Další invazi do Iráku nečekejme