Odplata? USA si posvítí na Standard & Poor's | E15.cz

Odplata? USA si posvítí na Standard & Poor's

USA, ekonomika
USA, ekonomika
• 

jih, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americké ministerstvo spravedlnosti vyšetřuje, zda ratingová agentura Standard & Poor's správně ohodnotila hypoteční dluhopisy v letech před finanční krizí. Podle agentury AP o tom ve středu informoval deník The New York Times. Oficiální zdroje se k tomu zatím nevyjádřily.

Vyšetřování údajně začalo ještě předtím, než Standard & Poor's připravila začátkem měsíce Spojené státy poprvé v jejich historii o špičkový úvěrový rating AAA. Přesto zpráva o vyšetřování podle listu posiluje politickou bouři, kterou snížení ratingu vyvolalo. Někteří vládní představitelé začali zpochybňovat postupy, věrohodnost a kompetentnost agentury.

Ministerští vyšetřovatelé podle newyorského listu chtějí zjistit, zda původní záměr analytiků Standard & Poor's snížit hodnocení hypotečních dluhopisů vyšší manažeři firmy svévolně nezměnili. Pokud vláda najde dostatečné množství důkazů, které by toto podezření potvrdily, vyvolá to občanskoprávní spor a vážně to zpochybní tvrzení ratingové firmy o tom, že rozhodování jejích analytiků je nezávislé a nepodléhá obchodním tlakům.

Podle The New York Times není jasné, zda se vyšetřování týká jen Standard & Poor's nebo i dalších dvou významných ratingových firem Moody's Investors Service a Fitch Ratings.

Standard & Poor's snížila Spojeným státům jejich úvěrový rating o stupeň na AA+. Americké dluhopisy podle ní již nejsou bez rizika. Může za to prý „propast mezi politickými stranami“, která snížila důvěru ve schopnost vlády spravovat finance země. Zbylé dvě klíčové ratingové agentury Moody's a Fitch ale Standard & Poor's nenásledovaly a nedávno USA potvrdily úvěrový rating na nejvyšším možném stupni. Fitch však zároveň varovala, že USA musí snížit dluhovou zátěž, aby se vyhnuly brzkému zhoršení ratingu.

List připomíná, že v letech prosperity ratingové agentury masivně vydělávaly na přidělování nejvyšších hodnocení řadě problematických hypotečních půjček, což vzbuzovalo dojem jejich bezpečnosti a vysoké hodnoty. Nedokázaly rozpoznat blížící se krizi, která finanční systém zakrátko rozvrátila.

Případná pochybení Standard & Poor's, ale i ratingových firem Moody's a Fitch, podle deníku rovněž vyšetřuje americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC).

Bohledu na zpochybňování ratingových praktik podle The New York Times mnozí obchodníci stále na expertízy ratingových společností při nákupu složitých finančních produktů spoléhají. Firmy, ale i některé státy - nikoli ovšem USA - agenturám dokonce za rating platí, aby si opatřily prověřený důkaz kvality. Vlády mnoha států po desetiletí nařizovaly, aby se banky a investiční fondy při svém rozhodování ratingem řídily.

Pokud vyšetřování ratingové praxe Standard & Poor's skončí u soudu, urychlí to podle amerického listu odklon od tradičního ratingového systému.

Autor: jih, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.