Odpověď na skandál: Německé tajné služby omezí spolupráci s USA
Podle Bildu mohou německé tajné služby po vládní výzvě spolupracovat s americkými pouze v případech, kdy se jedná o bezprostřední ohrožení německých bezpečnostních zájmů. Týká se to bezpečnosti německých vojáků v Afghánistánu a na dalších zahraničních misích a ochrany před teroristickou hrozbou na německém území.
Seibert informaci deníku nepotvrdil s odůvodněním, že se nemůže vyjadřovat k operativní činnosti tajných služeb. Zdůraznil však, že bezpečnostní spolupráce Německa se Spojenými státy je „nevyhnutelná“.
Podobně se dnes vyjádřil i Steinmeier. „K našemu partnerství s USA nejsou žádné alternativy,“ řekl ministr. Podle něj je však nutné začít budovat vztahy s Washingtonem od začátku, tentokrát ale tyto vztahy musí být založeny na důvěře a vzájemném respektu. Steinmeier chce o budoucnosti německo-amerických vztahů jednat o víkendu ve Vídni s ministrem zahraničí USA Johnem Kerrym.
Bezprecedentní krok
Německo-americké vztahy aféra se dvěma muži podezřelými ze špionáže pro Spojené státy výrazně zasáhla. Už ve čtvrtek kvůli ní Berlín vyhostil šéfa amerických tajných služeb, který působil v Německu, což média označují za bezprecedentní krok.
Německý ministr spravedlnosti Heiko Maas rovněž Spojené státy vyzval, aby sdělily berlínské vládě všechny podrobnosti o svých špionážních aktivitách v zemi. „K tomu patří i jasná výpověď o možných dalších případech špionáže, o nichž možná ještě nevíme. A především: Potřebujeme závazné ujištění z Washingtonu, že tato praxe skončí,“ řekl ministr deníku Passauer Neue Presse.
Špioni v úřadech
V posledních dvou týdnech byl v Německu zadržen pracovník Spolkové zpravodajské služby (BND) podezřelý z toho, že jako dvojitý agent dodával informace Spojeným státům. Německá prokuratura navíc zahájila vyšetřování proti pracovníkovi ministerstva obrany, který je rovněž podezřelý ze špionáže pro USA.
Už předtím přitom německo-americké vztahy pošramotila aféra kolem masového sledování elektronické a mobilní komunikace americkou tajnou službou NSA, jejíž pozornosti údajně neunikl ani mobilní telefon kancléřky Merkelové a jejího předchůdce Gerharda Schrödera.