Odpověď na skandál: Německé tajné služby omezí spolupráci s USA | E15.cz

Odpověď na skandál: Německé tajné služby omezí spolupráci s USA

Odpověď na skandál: Německé tajné služby omezí spolupráci s USA
Angela Merkelová
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Vláda kancléřky Angely Merkelové vyzvala německé tajné služby, aby omezily spolupráci s americkými rozvědkami jen na nezbytné minimum. S odvoláním na zdroje z bezpečnostních kruhů to dnes napsal deník Bild. Mluvčí kabinetu Steffen Seibert však informaci nepotvrdil. Ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier mezitím vyzval k novému začátku ve vztazích s USA, tentokrát založeném na "čestném přístupu".

Podle Bildu mohou německé tajné služby po vládní výzvě spolupracovat s americkými pouze v případech, kdy se jedná o bezprostřední ohrožení německých bezpečnostních zájmů. Týká se to bezpečnosti německých vojáků v Afghánistánu a na dalších zahraničních misích a ochrany před teroristickou hrozbou na německém území.

Seibert informaci deníku nepotvrdil s odůvodněním, že se nemůže vyjadřovat k operativní činnosti tajných služeb. Zdůraznil však, že bezpečnostní spolupráce Německa se Spojenými státy je „nevyhnutelná“.

Podobně se dnes vyjádřil i Steinmeier. „K našemu partnerství s USA nejsou žádné alternativy,“ řekl ministr. Podle něj je však nutné začít budovat vztahy s Washingtonem od začátku, tentokrát ale tyto vztahy musí být založeny na důvěře a vzájemném respektu. Steinmeier chce o budoucnosti německo-amerických vztahů jednat o víkendu ve Vídni s ministrem zahraničí USA Johnem Kerrym.

Bezprecedentní krok

Německo-americké vztahy aféra se dvěma muži podezřelými ze špionáže pro Spojené státy výrazně zasáhla. Už ve čtvrtek kvůli ní Berlín vyhostil šéfa amerických tajných služeb, který působil v Německu, což média označují za bezprecedentní krok.

Německý ministr spravedlnosti Heiko Maas rovněž Spojené státy vyzval, aby sdělily berlínské vládě všechny podrobnosti o svých špionážních aktivitách v zemi. „K tomu patří i jasná výpověď o možných dalších případech špionáže, o nichž možná ještě nevíme. A především: Potřebujeme závazné ujištění z Washingtonu, že tato praxe skončí,“ řekl ministr deníku Passauer Neue Presse.

Špioni v úřadech

V posledních dvou týdnech byl v Německu zadržen pracovník Spolkové zpravodajské služby (BND) podezřelý z toho, že jako dvojitý agent dodával informace Spojeným státům. Německá prokuratura navíc zahájila vyšetřování proti pracovníkovi ministerstva obrany, který je rovněž podezřelý ze špionáže pro USA.

Už předtím přitom německo-americké vztahy pošramotila aféra kolem masového sledování elektronické a mobilní komunikace americkou tajnou službou NSA, jejíž pozornosti údajně neunikl ani mobilní telefon kancléřky Merkelové a jejího předchůdce Gerharda Schrödera.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!