Pentagon: Možnost preventivního útoku jadernou bombou si chceme zachovat i do budoucna

Jaderný výbuch

Jaderný výbuch Zdroj: Ministerstvo energetiky USA - Wikimedia Commons

jaderný výbuch (ilustrační foto)
Atomový dóm v japonské Hirošimě
Hirošima. Před 66 lety svrhl americký bombardér B-29 atomovou bombu na japonské město Hirošima. Jedním z hlavních důvodů, proč se americké velení rozhodlo použít na samém konci války novou zbraň, jejíž ničivé účinky se teprve měly ukázat, byly obavy z obrovských ztrát při invazi do Japonska. Šestý srpen se později stal Světovým dnem boje za zákaz jaderných zbraní
Jaderný výbuch v Nagasaki
Pentagon - americké ministerstvo obrany
7
Fotogalerie

Spojené státy si v oblasti jaderné zbrojní politiky chtějí i do budoucna zachovat možnost prvního úderu. Prohlásil to podle agentury AFP šéf Pentagonu Ashton Carter. Americký ministr obrany se tak vyjádřil v úterý v zařízení pro jaderný výzkum v Novém Mexiku poté, co se v médiích objevila zpráva, že prezident Barack Obama uvažuje o změně dlouhodobé americké nukleární politiky, včetně vyslovení závazku nikdy neprovést jaderný útok jako první.

Možnost prvního úderu "je dlouhodobě naší strategií a je také součástí našich plánů do budoucna", prohlásil Carter.

USA, podobně jako Rusko, trvají na tom, že právo provést preventivní jaderný úder je nezbytnou taktickou možností.

"Spojené státy již dlouhou dobu uplatňují politiku, která umožňuje poskytnout jaderný deštník přátelům a spojencům a přispět tím k zabránění konfliktu," řekl Carter.

Americká jaderná politika je v poslední době předmětem zvýšené pozornosti kvůli kontroverzním výrokům republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa. Ten v jedné z debat například odmítl vyloučit použití jaderných zbraní v Evropě a na Blízkém východě.