Pesimismus německých firem se prohlubuje
Před týdnem to naznačily předběžné indexy nákupních manažerů (PMI), které sestavuje společnost Markit, teď zhoršující se ekonomickou náladu v Německu potvrdil pozorně sledovaný index podnikatelského klimatu institutu Ifo. Klesl na 102,3 bodu z červencových 103,2 bodu. Ukazatel současné situace oslabil o 0,3 bodu na 111,2 bodu. Složka podnikatelských očekávání klesla až o 1,3 bodu na 94,2 bodu.
Ke snížení indexu přispěly hlavně obavy o další vývoj vývozu. Poptávka po exportu z evropských zemí kvůli krizi a recesi slábne a poptávka z rozvíjejících se zemí zřejmě nebude schopná tento výpadek vyrovnat.
„Německá ekonomika dále slábne,“ komentoval údaje prezident Ifo Hans-Werner Sinn. Výrazně se zhoršilo očekávání, a to hlavně u průmyslu. Poprvé za tři roky také většina firem hodnotí výhled vývozu jako negativní.
Opel a ThyssenKrupp krátí pracovní dobu
Zhoršení v německé ekonomice dokládají i poslední kroky průmyslových velikánů - ThyssenKrupp a Opel kvůli slábnoucí poptávce zkracují pracovní dobu. V automobilce se opatření dotkne více než 9 tisíc zaměstnanců. O podobném kroku vyjednává i Bosch.
Čtěte také:
Opel kvůli slabé poptávce zkrátí pracovní dobu
Němečtí řemeslníci se bojí o přežití. Kvůli emisním limitům
Německo nic nepodceňuje, založilo pracovní skupinu "Grexit"
„Německé společnosti jsou stále více pesimistické ve výhledu do budoucnosti. Vývoz a domácí spotřeba až do teď bránily německou ekonomiku před virem krize v eurozóně. Tato imunita se však v posledních měsících zhroutila,“ komentoval údaje Ifo analytik ING Carsten Brzeski. Podle něj to vypadá, že německá ekonomika bude v příštích měsících přinejlepším stagnovat. Poslední řada ukazatelů nálady ale naznačila, že by mohla ve třetím čtvrtletí dokonce klesnout.
Vývoj růstu HDP Německa(mezičtvrtletně)
Vývoj růstu HDP Německa |
Ve druhém čtvrtletí tempo růstu německé ekonomiky zpomalilo proti předchozím třem měsícům na 0,3 procenta z 0,5 procenta v prvním čtvrtletí. Pro ekonomiku Evropy, která už akutně neřeší jen finanční situaci Řecka, ale i neudržitelné veřejné financování ve velkých zemích – Španělsku a Itálii – by další zpomalování Německa znamenalo další prohloubení zátěže.