Sardinie pokutuje pašeráky písku z pláže | E15.cz

Písek z pláže jako suvenýr? Krádež, hlásí Sardinie a turistům rozdává tučné pokuty

vku

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Rozlehlé písečné pláže na jihu ostrova nebo ty oblázkové na jeho východním pobřeží jsou nejen turistickým tahákem, ale také přírodním bohatstvím Sardinie. Bohatstvím, které si úřady druhého největšího ostrova ve Středozemním moři náležitě chrání. Turistům, kteří si na památku odvážejí písek, oblázky nebo třeba i mušle, tak hrozí tučná pokuta. Naposledy se o tom přesvědčil francouzský cestovatel, který chtěl přes letištní kontrolu propašovat v kufru dvě kila písku. Z ostrova odlétal lehčí o 1000 eur.

Dvě kila bílých zrnek písku ukryté v plastové lahvi odhalily místní orgány odpovědné za ochranu pobřeží na letišti Elmas, jen pár kilometrů od sardinského hlavního města Cagliari. Identitu turisty úřady nezveřejnily, pouze informovaly, že šlo o francouzského občana.  

Pašování písku, oblázků a mušlí je na italském ostrově Sardinie od roku 2017 nezákonné a postižitelné pokutami až do výše 3000 eur. Ročně i přes bedlivou kontrolu letištních celníků však v zavazadlech návštěvníků mizí až tuny písku. Pašeráky rekordmany se stal loni francouzský pár, který si chtěl odvézt hned 40 kilogramů.

Jejich plán jim překazila policie během rutinní kontroly vozidel čekajících v přístavu Porto Torre na trajekt do Toulonu v jižní Francii. Dopustili se trestného činu, za nějž jim hrozilo odnětí svobody v rozmezí jednoho až šesti let.

Opatření vzniklo z iniciativy místních obyvatel, kteří si na „vykrádání přírodního bohatství ostrova“ řadu let stěžují. V roce 2015 založili facebookovou stránku „Sardinie vykradená a vypleněná“, kde publikují fotografie zabavených úlovků, vedle písku jsou to také plné tašky mušlí a kamenů.

Přistižení turisté se běžně hájí tím, že o zákazu nevěděli. Cedule s tímto upozorněním v několika světových jazycích jsou přitom téměř na všech plážích.

 

Autor: vku

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video