Po prohraném soudu hovoří o úspěchu i odpůrci ESM | E15.cz

Po prohraném soudu hovoří o úspěchu i odpůrci ESM

Poslanec Peter Gauweiler.  (Foto Profimedia)
Poslanec Peter Gauweiler. (Foto Profimedia)
• 
ZDROJ: profimedia.cz

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Přestože německý ústavní soud jejich stížnosti nevyhověl, hovoří odpůrci fiskálního paktu Evropské unie a záchranného fondu ESM o úspěchu. Podařilo se totiž mobilizovat veřejnost.

Sdružení Více demokracie, jehož prostřednictvím se na soud obrátilo 37 tisíc Němců, tvrdí, že akce byla úspěšná, ačkoli bylo „prakticky nemožné, aby osmičlenný soud zastavil rozpočtovou smlouvu, kterou dvoutřetinovou většinou odsouhlasili Spolková sněm a Spolková rada,“ řekl předseda spolku Roman Huber. Kdyby se totiž proti smlouvě nepostavilo tolik lidí, příslušné zákony by už dávno platily.

Podobně se vyjádřila předsedkyně postkomunistické strany Die Linke Katja Kipping. Odpor proti smlouvám označila za „výhru pro demokracii“. Je to největší veřejná podpora, kterou kdy získala nějaká ústavní stížnost, uvedla politička, jejíž strana se ke stížnosti také přidala.

Komentář Pavla Párala: Kdo je tady pánem

Poslanec CSU Peter Gauweiler, který se na ústavní soud také obrátil, považuje za úspěch odpůrců eurovalu i samotný verdikt soudu. „Soud vyřizoval lidsko-právní záležitost ve zrychleném řízení – poprvé ve své historii,“ vysvětlil. Zároveň ale kritizoval, že soudci ve zrychleném řízení nerozhodli také o tom, zda Evropská centrální banka smí nakupovat státní dluhopisy. To si soudci z Karlsruhe nechali až na hlavní řízení.

dnes sice žádosti na vydání předběžného opatření, které by zastavilo ratifikaci příslušných smluv, nevyhověl, klade si ale podmínky. Německé záruky ve fondu ESM nesmějí přesáhnout plánovaných 190 miliard eur a Spolkový sněm musí mít zajištěn přístup k informacím navzdory tomu, že zaměstnanci ESM budou vázáni mlčenlivostí.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video