Počet zahraničních migrantů narostl ve 21. století téměř o 50 procent | E15.cz

Počet zahraničních migrantů narostl ve 21. století téměř o 50 procent

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Organizace spojených národů odhaduje, že ve světě momentálně žije 258 milionů lidí mimo svou zemi původu, z nichž 26 milionů tvoří uprchlíci a žadatelé o azyl. Odbor OSN pro ekonomické a sociální záležitosti to uvedl ve své zprávě o migraci ve světě, která vychází jednou za dva roky. Počet migrantů se podle ní globálně nadále zvyšuje.

Zahraniční migranti údajně v současnosti tvoří 3,4 procenta světové populace, což je o 0,6 procent více než na přelomu tisíciletí. V letošním roce žilo nejvíce imigrantů ve Spojených státech (49,8 milionu), za nimi následovaly Saúdská Arábie, Německo a Rusko (přibližně 12 milionů) a Británie (devět milionů). Nejvíce migrantů pak pochází ze zemí Asie (106 milionů) a Evropy (61 milionů).

OSN při sestavování pravidelné zprávy používá data ze sčítání lidu v jednotlivých zemích a čísla z "dalších statistických průzkumů". Podle zástupce generálního tajemníka OSN pro ekonomické a sociální otázky Liou Čen-mina tak vzniká spolehlivé vodítko, které státům pomáhá "překonávat mýty a nedorozumění o migraci" a činit politická rozhodnutí.

OSN bude za rok usilovat o schválení globální dohody o bezpečné, řízené a regulérní migraci. To je úmluva, která má "pokrýt všechny rozměry mezinárodní migrace komplexním a vyčerpávajícím způsobem".

Většina migrantů (64 procent) se logicky stěhuje do zemí s vysokými příjmy, přičemž polovina z nich v roce 2017 obývala jen deset různých států. Naopak 84 procent z 26 milionů uprchlíků a žadatelů o azyl se nachází v zemích se středně vysokými a nízkými příjmy, uvádí OSN.

Celkově se počet zahraničních migrantů v průběhu 21. století zvedl o 49 procent. Podle OSN zahraniční migrace výrazně přispívá k populačnímu růstu v cílových regionech. Lidé žijící mimo místo svého narození jsou v 74 procentech případů osoby v produktivním věku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video