Podepsáno. Uruguay má zákon umožňující trh s marihuanou | E15.cz

Podepsáno. Uruguay má zákon umožňující trh s marihuanou

pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Uruguayský prezident José Mujica v tichosti podepsal zákon, který umožňuje v zemi vytvořit legální regulovaný trh s marihuanou. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na prezidentova tajemníka Diega Canepu. Podle jeho sdělení Mujica normativní akt podepsal už v pondělí večer.

Tímto posledním procedurálním krokem zákon vstoupil v platnost. Úředníci nyní mají čas do 9. dubna příštího roku, aby vypracovali prováděcí předpisy, které budou podrobně regulovat veškeré aspekty trhu s marihuanou - od pěstování až po prodej v síti lékáren.

Úřady doufají, že celý systém by mohl začít fungovat do poloviny příštího roku. Uruguayci nad 18 let pak budou moci doma vypěstovat šest rostlin za rok, což je zhruba 480 gramů marihuany. Stejně tak mohou vytvářet kluby o 15 až 45 členech, kde mohou vypěstovat až 99 rostlin za rok.

Podívejte se: Legalizace marihuany vyvolala v ulicích Montevidea vlnu nadšení

Legalizaci marihuany už v polovině prosince oslavovali lidé v ulicích Montevidea s jamajskými vlajkami na počest známého zpěváka a propagátora marihuany Boba Marleyho. Nicméně nový přístup k marihuaně má v Uruguayi řadu odpůrců a podle nedávného průzkumu je proti 58 procent Urugayců. V červnu to bylo ještě 68 procent.

Liberální Uruguay
Relativně malá Uruguay, která má 3,3 milionu obyvatel, patří k nejliberálnějším a nejbezpečnějším zemím v Jižní Americe. Nezažívá stejné násilí kolem drog jako Mexiko nebo Kolumbie, ale třetinu vězňů tvoří lidé, kteří se podíleli na pašování marihuany z Paraguaye a kokainu z Bolívie.

Kritici: Lidé budou mít k drogám snazší přístup

Kritici namítají, že zákon nemůže nic vyřešit. Naopak lidé budou mít k drogám snazší přístup. Opoziční senátor Alfred Solari prohlásil, že Uruguay by neměla se svými občany experimentovat.

Dolní komorou parlamentu prošel zákon už v polovině roku. Okamžitě vyvolal vlnu kritiky. Mezinárodní komise pro kontrolu narkotik (INCB) upozorňovala, že zákon je v rozporu s mezinárodními dohodami o boji s drogami, který Uruguay podepsala.

Inspirace pro ostatní země?

Výsledky uruguayského experimentu budou sledovat další jihoamerické země, které se potýkají s násilím kolem pašování a obchodu s kokainem a dalšími drogami. Místní politici stále více zvažují určitou legalizaci jako možný způsob, jak toto násilí omezit.

Legalizace jako řešení?
Legalizace drog jako řešení problémů je v Latinské Americe už delší dobu žhavé téma. Povolení některých drog podporuje například brazilský politik Fernando Henrique Cardoso, bývalý mexický prezident Ernesto Zedillo a bývalý kolumbijský prezident Cesar Gaviria.

Autor: pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video