Pokles čínského zpracovatelského průmyslu v srpnu zrychlil
Index aktivity zpracovatelského sektoru za srpen klesl na 47,1 bodu z červencových 47,8 bodu. Dostal se tak na nejnižší úroveň od března 2009 a už šest měsíců za sebou se nachází pod klíčovou padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.
Srpnový pokles indexu je navíc výraznější, než očekávali analytici. Ti v anketě agentury Reuters v průměru počítali s poklesem jen o 0,1 bodu na 47,7 bodu. „Tak slabá hodnota potvrzuje, že ekonomiku pravděpodobně čeká další oslabování,“ uvedl ekonom Chester Liaw ze společnost Forecast Pte. „Úřady tvrdily, že ve druhém pololetí se poptávka zotaví, děje se ale pravý opak,“ dodal.
Tak slabá hodnota potvrzuje, že ekonomiku pravděpodobně čeká další oslabování
Analytik Nicholas Teo ze společnosti CMC Markets varoval, že zpomalování hospodářského růstu v Číně by mohlo podkopat naděje na oživení světové ekonomiky. „Čína už není jen 'továrnou' světa. Je to důležitý spotřebitel světové produkce a služeb. Řada podniků a odvětví závisí na čínských spotřebitelích, kteří jsou nyní 'znevýhodněni' z hlediska kupní síly,“ dodal.
Čínská centrální banka minulý týden nečekaně přikročila k devalvaci měny. Snížení hodnoty jüanu vyvolalo obavy ze vzniku měnové války a rovněž vedlo k obviněním, že Peking poskytuje nepoctivou výhodu čínským exportérům.
Čína devalvaci prezentuje jako tržně orientovanou reformu, která má přizpůsobit kurz jüanu situaci na trhu. Také analytici poukazují na to, že po letech vzestupu je letos čínská měna pod silným tlakem slábnoucí ekonomiky a vykazuje přirozenou tendenci k poklesu.
PMI Čína|