Policie identifikovala třetího teroristu z Bataclanu. Pobýval i v Sýrii
Aggad po střelbě v koncertní síni Bataclan, při níž zahynulo 90 z celkem 130 obětí pařížských teroristických útoků, spáchal sebevražedný atentát, když odpálil nálož umístěnou na svém těle. Identifikovat se ho podle AFP podařilo na základě DNA ze vzorků nalezených v síni Bataclan.
Francouzský občan odcestoval na konci roku 2013 se skupinou dalších zradikalizovaných mladých lidí do Sýrie. Byl s ním údajně i jeho starší bratr Karim.
Unikl zatýkání
Sedm členů této skupiny ve věku 23 až 26 let francouzská policie zatkla po návratu do vlasti na počátku roku 2014, nikoli však Fouada Mohameda Aggada, který podle agentury AFP zůstal pravděpodobně v Sýrii. Přinejmenším dva další členové této skupiny v Sýrii padli. Aggadův bratr Karim je podle agentury Reuters v současnosti ve francouzském vězení. Za mřížemi je i Mourad Fares, který skupinu mladíků k odchodu na Blízký východ přesvědčil.
„Nějakou dobu to potrvá a tváří v tvář teroristické hrozbě, která je bohužel stále aktuální, musíme pokračovat v pátrání po teroristech, neboť jsme ve válce s radikálním islámem, s DAIŠ,“ uvedl Valls, který použil arabskou zkratku pro původní název Islámského státu (Islámský stát v Iráku a Levantě). Islámský stát se přihlásil k odpovědnosti za listopadové útoky v Paříži.
V koncertní síni Bataclan, kde se právě konal koncert americké rockové skupiny Eagles of Death Metal, útočili 13. listopadu kromě Aggada ještě devětadvacetiletý Francouz Omar Ismail Mostefai a Samy Amimour, rovněž francouzský občan narozený v roce 1987. Mostefai a Aggad se na závěr útoku odpálili, Amimoura zabila zasahující policie.
Jeden útočník stále na útěku
Pátrání po totožnosti lidí zapojených do teroristických útoků tím pro francouzské úřady stále nekončí. Neznají například totožnost muže, který zahynul při protiteroristické razii na pařížském předměstí Saint-Denis 18. listopadu. Při tomto zásahu policie zabila i údajného strůjce atentátů Abdelhamida Abaaouda.
Nejistá je také identita dvou sebevražedných atentátníků, kteří se odpálili u stadionu Stade de France, kde fotbalové utkání mezi Francií a Německem sledoval i francouzský prezident François Hollande. Syrské pasy, kterými se muži prokazovali na cestě přes Turecko, Řecko a jihovýchodní Evropu do Francie, jsou podle dosavadních výsledků vyšetřování falešné. Na útěku je stále Belgičan Salah Abdeslam podezřelý z přímého zapojení do atentátů.