Politici chtějí imigrantům přivřít hranice | E15.cz

Politici chtějí imigrantům přivřít hranice

Politici chtějí imigrantům přivřít hranice
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Igor Záruba

Dva měsíce poté, co se německý ministr vnitra Hans-Peter Friedrich vyslovil pro zpřísnění režimu v schengenském prostoru volného přeshraničního pohybu, je toto téma opět na stole – konkrétně na stole dánského předsednictví v Radě EU. Leží na něm dopis, který napsal Friderich společně s francouzským protějškem Claudem Guéantem.

Oba politici v něm vyslovují obavy z nežádoucího přílivu přistěhovalců a doporučují, aby členské státy směly podle vlastního uvážení zavést kontroly na hranicích. „Má jít o opatření v mimořádné situaci a na časově neomezenou dobu,“ stojí v třístránkovém textu ze 17. listopadu, z něhož citoval deník Süddeutsche Zeitung.

Mimořádnou situací myslí autoři stav, kdy se vstupy do Evropy na jihu a východě kontinentu stanou propustnějšími, než by měly. Dočasnost je stanovena na třicet dnů. Kromě toho se může každá země rozmyslet, zda v Schengenu zůstane, či ne.

O návrhu, který považují pozorovatelé za pokus prezidenta Sarkozyho, jak dostat na svou stranu před prezidentskými volbami nerozhodnuté voliče, a kancléřky Angely Merkelové, jak svému spoluhráči na evropské scéně na poslední chvíli pomoci, budou jednat ve čtvrtek ministři vnitra EU. Rozhodnutí se čeká nejdříve v červnu, kdy končí dánské předsednictví. Sami Dánové vyvolali rozruch loni v květnu, kdy začali prověřovat příchozí při vstupu na své území.

Reforma schengenského projektu, po níž volají oba rezortní šéfové, budí kritiku v celé unii. Odpůrci poukazují na porušování jedné z největších vymožeností společenství a na příliš okaté načasování. Znalci navíc připomínají fakt, že propustnost hranic – s výjimkou těch vnějších – se řídí tak jako tak národními předpisy, s nimiž nemá Brusel co do činění. Dosavadní režim připouští kontroly v případě masových akcí, jako jsou třeba fotbalová utkání.

Evropská komise už dala najevo, že dopis obou ministrů považuje za příspěvek do debaty a nic víc.

Co zahrnuje schengenský prostor

Systém volného přeshraničního pohybu v EU vznikl v roce 1985, kdy se na něm dohodly státy Beneluxu, Francie a Německo. Postupně se přidávaly další státy, Česko v roce 2007. Teď je zapojeno 26 zemí. K přistěhovalecky nejoblíbenějším patří Francie, Německo, Velká Británie, Rakousko, Švédsko a Nizozemsko. Problémy bývají na řeckých hranicích s Tureckem, do něhož proudí syrští utečenci. Jih kontinentu zápolí s náporem běženců ze severní Afriky. Loni přišlo do Evropy po souši 55 tisíc cizích státních příslušníků, po moři 58 tisíc, kolem 1500 lidí utonulo.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!