Polovina řeckých domácností nezvládá platit složenky | E15.cz

Polovina řeckých domácností nezvládá platit složenky

Pokojná demonstrace se v Řecku zvrhla v násilí, když policie použila slzný plyn a vodní dělo proti demonstrantům, kteří na zaplněném náměstí házeli zápalné bomby a kameny.  (Foto ČTK)
Pokojná demonstrace se v Řecku zvrhla v násilí, když policie použila slzný plyn a vodní dělo proti demonstrantům, kteří na zaplněném náměstí házeli zápalné bomby a kameny. (Foto ČTK)
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zhruba polovina řeckých domácností má v důsledku ekonomické krize problémy se splácením hypotečních úvěrů a placením účtů a daní. Vyplývá to z průzkumu podnikatelského svazu.

Za špatnou finanční situací řeckých domácností stojí rozpočtové škrty a zvyšování daní, jimiž je podmíněna pomoc od mezinárodních věřitelů. „Řecké domácnosti a spotřebitelé dosáhli svých finančních limitů. Nemohou si dovolit další zvyšování daní a cen elektřiny, nebo snižování příjmů,“uvedl svaz ve své zprávě.

Polovina domácností si podle průzkumu v loňském roce musela půjčovat od přátel a příbuzných, aby vyšla s penězi. Pro 40 procent domácností se hlavním zdrojem příjmů staly důchody.

Kvůli ekonomickým problémům bylo podle průzkumu 90 procent domácností nuceno snížit výdaje na oblečení a zábavu. Zhruba 80 procent domácností snížilo také výdaje na dopravu a topení, napsala agentura Reuters.

Obchod bez účtenky dál kvete

Polovina domácností rovněž uvedla, že by při koupi zboží nepožadovala účtenku, což by mohlo podkopat snahu vlády o omezení daňových úniků. „Pokles příjmů a nadměrná daňová zátěž vedou k uvolněnější daňové morálce. Je zde viditelné riziko poklesu státních příjmů,“ uvedl svaz podnikatelů.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji bankrotu a muselo požádat o pomoc Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond (MMF). Výměnou za pomoc od té doby zavádí masivní výdajové škrty, snižuje důchody a mzdy a opakovaně zvyšuje daně, což sráží ekonomiku dolů a vyvolává protesty lidí.

Řecko se už pět let nachází v hospodářské recesi. Ministr financí Jannis Sturnaras nicméně minulý týden uvedl, že země již má nejhorší za sebou. Dodal, že řecká ekonomika by se měla v příštím roce vrátit k růstu po předpokládaném propadu o 4,5 procenta v letošním roce.

„Jsem si stoprocentně jistý, že letošní rok bude posledním rokem řecké recese,“ řekl ministr. „Pokud uskutečníme letošní reformní program, nebudou žádné další úsporné balíčky. Žádné další snižování mezd, sociálních dávek a důchodů,“ dodal.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video