Polsko bojuje za kuřáky. Mentolových cigaret se nehodlá vzdát | E15.cz

Polsko bojuje za kuřáky. Mentolových cigaret se nehodlá vzdát

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Jan Rasch, Euro E15

ČTK

Share on Facebook Messenger
Polsko hodlá u Evropského soudního dvora bojovat proti zákazu prodeje tabákových produktů s příchutěmi, například mentolových cigaret, který od roku 2016 plánuje zavést Evropská unie. Země patří mezi největší spotřebitele i výrobce mentolových cigaret v EU.

Místopředseda polské vlády a ministr hospodářství Janusz Piechociński se domnívá, že mentolové cigarety by měly být považovány za tradiční výrobek a jako takové by měly být ze zákazu vyjmuty.

Podle údajů Světové nadace pro plíce (WLF) patří Polsko s 1586 cigaretami na osobu ročně mezi největší spotřebitele tabáku v Evropské unii. Téměř každá pátá cigareta prodaná v Polsku má přitom mentolovou příchuť, zatímco v některých jiných členských zemích EU, například ve Španělsku a Rakousku, je to méně než jedna cigareta ze sta.

„Mentolové cigarety vstoupily na polský trh v roce 1953 a získaly si u polských kuřáků mimořádnou oblibu,“ uvedla Magdalena Wlodarczyková, která reprezentuje tabákové koncerny British American Tobacco, Imperial Tobacco, Philip Morris a Japan Tobacco International. Ty kontrolují zhruba 99 procent polského trhu.

Zánik 30 tisíc míst

Zákaz prodeje tabáku s příchutí je součástí širší legislativy EU namířené proti kouření, která zahrnuje také například rozšíření povinných zdravotních varování na 65 procent plochy balíčku cigaret. Polská Národní asociace tabákového průmyslu tvrdí, že tato legislativa povede v Polsku k zániku 30 tisíc pracovních míst.

Polsko je druhým největším producentem tabáku v EU. Pěstování tabáku v této zemi vytváří více než 60 tisíc pracovních míst. Další pracovní místa navíc přináší výroba cigaret a jejich prodej. Asociace rovněž upozorňuje, že legislativa EU připraví Polsko na daňových příjmech až o devět miliard zlotých, což je 60 miliard korun ročně, protože polští kuřáci budou kupovat mentolové cigarety pašované z Běloruska a Ukrajiny.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.