Porošenko: Podařilo se nám dohodnout osvobození Savčenkové | e15.cz

Porošenko: Podařilo se nám dohodnout osvobození Savčenkové

Nadija Savčenková u ruského soudu
Nadija Savčenková u ruského soudu
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ukrajinský prezident Petro Porošenko naznačil, že se s Ruskem předběžně dohodl na mechanismu osvobození ukrajinské pilotky Nadiji Savčenkové, která si v Rusku odpykává trest 22 let vězení za podíl na vraždě dvou ruských novinářů. O osudu letkyně jednal Porošenko telefonicky v pondělí s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Spekulovalo se o chystané výměně Savčenkové za dva Rusy odsouzené v pondělí v Kyjevě.

Kreml tuto zprávu nekomentoval, podle agentury Interfax pouze připustil, že o Savčenkové při pondělním telefonátu prezident Vladimir Putin s Porošenkem hovořil.

Podle Interfaxu oba prezidenti jednali i o osvobození Jevgenije Jerofejeva a Alexandra Alexandrova, dvou ruských vojáků odsouzených v pondělí v Kyjevě ke 14 letům vězení za podněcování k terorismu. Média obou zemí spekulovala, že se chystá výměna ruské dvojice za Savčenkovou.

Porošenko ale dnes tuto výměnu nepotvrdil. „Včerejší (pondělní) rozhovor s Putinem se uskutečnil z mé iniciativy a na základě předběžných jednání a zdá se mi, že se nám podařilo dohodnout určitý postup osvobození Nadiji,“ prohlásil dnes ukrajinský prezident.

Hladovku ukončila

Savčenková je vězněna v západoruském Rostově na Donu. Do věznice jí dnes telefonoval Porošenko, který Ukrajinku vyzval, aby ukončila protestní hladovku. „Jsem rád, že mi vyhověla,“ napsal pak prezident na Twitteru. Podle ukrajinských médií Savčenková hladověla téměř dva týdny, její stav byl podle některých zdrojů vážný.

Její naděje na brzké osvobození dnes podpořilo rozhodnutí Jerofejeva a Alexandrova zříci se odvolání proti trestu 14 let. Proti svému trestu se neodvolala ani Savčenková. Pokud by kdokoli trojice svého práva na odvolání využil, perspektiva výměny by se oddálila. Podle ruských expertů může k výměně odsouzených dojít jen v okamžiku, kdy je rozsudek pravomocný.

Ukrajinku dnes v jejím vězení v západoruském Rostově navštívil místní ukrajinský generální konzul, jak se na tom v pondělním telefonickém rozhovoru dohodli Putin a Porošenko. O výsledcích návštěvy zatím konzul novináře neinformoval.

Způsob výměny

Ukrajinský ministr spravedlnosti Pavlo Petrenko v Kyjevě prohlásil, že mechanismus výměny je jeho rezort ve spolupráci s diplomaty schopen dohodnout s ruskou stranou během dvou dnů. Všechny potřebné dokumenty už ministerstvo připravilo, termín výměny vězňů ale závisí na obou stranách, na ukrajinské i na ruské, upozornil ministr. Moskva se podle něj na ukrajinskou stranu v této otázce zatím neobrátila.

Agentura Interfax napsala, že Alexandrov a Jerofejev se na svobodě mohou ocitnout už v nejbližší době. S odvoláním na nejmenované zasvěcené zdroje uvedla, že se projednávají technické a právní cesty, jak výměnu odsouzenců uskutečnit. V úvahu prý připadá přímá výměna, případně vzájemné vyhoštění. Jakmile bude dosaženo shody, dojednání formalit nemusí trvat dlouho, upřesnil zdroj.

Ukrajinská letkyně Savčenková byla zatčena v červnu 2014
- Ukrajinská letkyně Savčenková byla v Rusku zatčena v červnu 2014 za údajný podíl na smrti dvou ruských novinářů u východoukrajinského Luhanska; jako důstojnice ukrajinského letectva prý navedla palbu ukrajinských jednotek. V důsledku toho zahynuli 17. června 2014 žurnalisté Igor Korneljuk a Anton Vološin.

- Obžaloba navrhla trest 23 let vězení (hrozilo jí až 25 let) za údajnou vraždu a překročení hranic. Minulý měsíc jí soud poslal za mříže na 22 let. Dnes bylo oznámeno, že Ukrajina se prý s Ruskem předběžně dohodla na mechanismu jejího osvobození.

- Advokáti Savčenkové tvrdí, že separatisté zajali jejich klientku ještě dříve, než k neštěstí došlo, a pak ji předali ruským úřadům. Sama Savčenková se hájí, že jen plnila svou povinnost a v řadách dobrovolnického praporu Ajdar bojovala za vlast na ukrajinském území a neuznává právo Ruska ji soudit. Proti jejímu odsouzení také protestovaly EU, USA a řada dalších zemí a organizací. Ve vězení několikrát držela hladovku, tu drží i nyní.

- O svém věznění napsala knihu nazvanou „Silné jméno Nadija“ (v ukrajinštině „nadija“ znamená také „naděje“ - poznámka ČTK), která byla vytištěna nákladem 10.000 výtisků.

- V říjnu 2014, kdy byla již ve vězení, byla zvolena poslankyní kyjevského parlamentu za stranu Vlast bývalé premiérky Julije Tymošenkové, která Savčenkovou demonstrativně zařadila na první místo kandidátky.

- Narodila se v Kyjevě 11. května 1981. Má sestru Viru, která se angažuje v boji za její osvobození. Podle výpovědí Viry Nadija vstoupila do armády ve svých 16 letech, před výsadkářským výcvikem pracovala jako radistka. V letech 2004 až 2008 sloužila podle dostupných zdrojů jako jediná žena v ukrajinské misi v Iráku, v hodnosti nadporučíka byla členem výsadkových vojsk a střelcem na vrtulníku Mi-24.

- Po návratu domů v roce 2008 se obrátila na ministerstvo obrany s žádostí, aby mohla nastoupit na prestižní Charkovskou leteckou univerzitu, kde mohli do té doby studovat jen muži. Ministr obrany jí studium povolil a Savčenková školu absolvovala.

- V roce 2010 narukovala k 3. leteckému pluku ve městě Brody ve Lvovské oblasti. Poté vstoupila do dobrovolnické jednotky Ajdar, která bojuje proti proruským separatistům na východě Ukrajiny. Již dříve se stala veřejně známou osobou, když jako reprezentantka armády vystupovala v několika show a pořadech.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery