AktualizovánoPovodně u sousedů mají první oběti. V Polsku se protrhla přehrada, Rakousko ohrožují přítoky Dunaje
Polsko a Rakousko oznámily první oběti vytrvalých dešťů a záplav, které od pátku sužují střední a východní Evropu včetně Česka. V Polsku je situace kritická v několika obcích u českých hranic, kde voda zaplavila ulice. Řada toků se už kvůli vytrvalému dešti vylila z břehů i v Rakousku či na Slovensku. Sousední země také omezily dopravu nebo částečně zrušily vlaková spojení s Českem. Povodním čelí také Rumunsko, kde si velká voda vyžádala nejméně pět mrtvých.
V Polsku si již živel vyžádal dvě oběti na životech. Utonuli dva muži, jeden ze vsi Krosnowice a druhý z města Bielsko-Biala.
Situace zůstává kritická ve městě Glucholazy nedaleko českých hranic, kde se řeka vylila z břehů. V nedalekém městě Stronie Ślonskie se odpoledne protrhla přehrada, ulice zaplavila přívalová vlna.
Ve městě Jelení Hora (Jelenia Góra) evakuují obyvatele ulic zaplavených po protržení protipovodňové hráze, informoval večer starosta Jerzy Lużniak podle serveru Onet.pl. Voda v zaplavené části sahá po pás, centrum města je ochromené, dodal.
Okresní město Kladsko je také pod vodou. „Bitvu jsme prohráli, město je zaplaveno,“ řekl polským médiím starosta Michal Piszko. Hladina řeky Kladská Nisa vystoupala na téměř 6,5 metru, z břehů se vylil i zhruba kilometrový kanál Mlynowka. Odpoledne hladina řeky ve městě dosahovala téměř osmi metrů a rekord z povodní v roce 1997 překonala o 141 centimetrů.
V Rakousku je nejhorší situace ve spolkové zemi Dolní Rakousy, kterou úřady vyhlásily za oblast postiženou živelní pohromou. Při zásahu tam přišel o život jeden z hasičů. Zvláště nebezpečná je situace kolem řek Kamp a Kremž (Krems), které se vlévají do Dunaje. Nádrž Ottenstein, která je na Kampu, je už téměř po okraj naplněná a očekává se, že přeteče. Na řece Dyji (Thaya) v okrese Waidhofen byla překročena úroveň stoleté vody. V rakouském hlavním městě se vylila z břehů řeka Vídeňka a zaplavila několik domů v části Penzing.
V západní a severozápadní části Slovenska se po vydatném dešti vylily z břehů některé toky, voda zaplavila rovněž obydlené oblasti, informovaly dnes místní úřady a média. Voda se dostala i na část dálnice D2 ve směru z Bratislavy do Česka. Situaci komplikuje silný vítr. Výrazněji stoupla hladina řek Morava a Dunaj, v několika regionech platí nejvyšší výstraha před záplavami.
Slovenská policie v souvislosti s nepříznivým počasím pomáhá při evakuaci asi 100 lidí ve vesnici Kuchyňa na západě země. Podobně evakuují také obyvatele pěti domů v okrajové čtvrti Bratislavy. Ve slovenské metropoli hladina Dunaje přesáhla výšku sedmi metrů; kulminovat by podle vlády měla v pondělí a úterý na 930 centimetrech.
Silné lijáky zasáhly také jihovýchod Rumunska, kde v župě Galatsi u moldavských hranic záchranáři nalezli pátou oběť. O čtyřech mrtvých ve stejném regionu informovaly rumunské úřady už v sobotu.
V Drážďanech hladina Labe v noci na dnešek dosáhla úrovně prvního povodňového stupně. Druhý stupeň varování už platí na Labi v Schöně u českých hranic a také na Lužické Nise ve Zhořelci. V částech Saska meteorologové hlásili na dnešek další déšť. Vydatné srážky se odpoledne očekávají také v jihovýchodním Bavorsku, kde je situace napjatá především v Pasově.
Slovenský dopravce ZSSK oznámil, že z důvodu nepříznivého počasí v Česku nejezdí vlaky přes pohraniční stanici Čadca, podobná situace se týká i pohraniční stanice Vrbovce. Podle ZSSK vlaky přes ostatní hraniční přechody jezdí, ale cestující musejí počítat s vyšším zpožděním. Polský dopravce PKP Intercity kvůli počasí ode dneška do odvolání přerušil vlakové spojení mezi Polskem a Českem. Některé spoje mají zkrácenou trasu do měst u českých hranic, další jsou zrušeny úplně. Železniční doprava je výrazně omezena i na české straně.