Povstalci na Ukrajině tvrdí, že dokončili odsun těžkých zbraní

Cvičení ukrajinské armády

Cvičení ukrajinské armády Zdroj: ctk

Proruští separatisté na východě Ukrajiny dnes oznámili, že v souladu s takzvaným minským ujednáním dokončili odsun svých těžkých zbraní z frontové linie. Povstalci zároveň obviňují ukrajinskou armádu, že své zbraně dosud nestáhla. Riga, kde rokovali ministři zahraničí zemí Evropské unie, prohlásila, že EU má informace o stahování vojenské techniky obou stran konfliktu, ale nikoli v plném rozsahu. Unijní ministři dali najevo opatrný optimismus ohledně vývoje na Ukrajině, podobně reaguje Rusko.

Z Ukrajiny v posledních hodinách nebyly hlášeny výraznější incidenty a při neformální unijní schůzce v Rize v souvislosti s odsunem zbraní zazněla slova o „záblesku naděje“. Podobně kremelský mluvčí Dmitrij Peskov podle listu Kommersant dnes prohlásil, že Moskva vývoj na východní Ukrajině hodnotí „s opatrným optimismem“.

Novináři monitorující rižské jednání poznamenávají, že ministři dali najevo pramálo chuti zvyšovat tlak na Rusko, které Západ dlouhodobě obviňuje mimo jiné z vojenské podpory proruských separatistů na Ukrajině. Právě tak ale nezazněla slova o brzkém uvolnění sankcí, které západní země vůči Rusku uplatňují.

Většina ministrů zahraničí v Rize podle agentury Reuters hovořila o možnosti zpřísnění sankcí jen v případě vážného porušení klidu zbraní, kupříkladu kdyby separatisté zaútočili na město Mariupol, jehož ovládnutí by povstaleckým jednotkám otevřelo cestu k vytvoření pozemního koridoru od ukrajinsko-ruských hranic až k poloostrovu Krym, který Rusko loni anektovalo.

V Rize se podle agentury APA hovořilo o tom, že zmírnění sankcí, které EU přijala vůči Moskvě kvůli jejímu postoji k ukrajinské krizi, musí být závislé na pozitivním vývoji této krize. „Pokud tento posun nenastane, budou sankce pokračovat. Nyní nemá smysl činit nějaké rozhodnutí, “ prohlásil rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz.

Podle APA ani na nejbližším zasedání ministrů v půli března nebudou protiruské sankce hlavním bodem diskuse. Současný odsun těžkých zbraní z frontové linie na východní Ukrajině označil Kurz pouze za „první záblesk naděje“.

Kyjev i povstalci v posledních dnech informovali o tom, že své těžké zbraně od frontové linie stahují, tak jak to předpokládá únorové ujednání z Minsku. Obě strany se v běloruské metropoli v přítomnosti prezidentů Ukrajiny, Ruska, Francie, německé kancléřky a představitelů východoukrajinských separatistů domluvily na postupném urovnání konfliktu. Dnes však agentura RIA Novosti citovala šéfa povstalecké Doněcké lidové republiky Alexandra Zacharčenka, podle něhož první část minské dohody - tedy odsun zbraní - plní pouze jeho lidé, ale nikoli protivník. Kyjev naopak v posledních dnech povstalce obviňoval, že pod záminkou odsunu přesunuje své zbraně do míst, kde je bude moci efektivněji využít.

Problematické ruské konvoje

Kyjev protestoval proti další zásilce materiální pomoci, kterou na východ Ukrajiny dopravila kolona ruských nákladních vozů. Podle agentury Interfax ukrajinská pohraniční služba tvrdí, že na hranicích byl dnes náklad odbaven za cenu porušení ukrajinských zákonů, mezinárodních norem i dohod s Mezinárodním výborem Červeného kříže. Ukrajinští pohraničníci prý měli možnost kolonu pouze pozorovat, ale nikoli fakticky zkontrolovat její náklad.

Přes hranici podle stejného zdroje projelo 23 ruských nákladních vozů. Moskva oznámila, že vezou potraviny rodinám horníků, kteří zahynuli na Donbasu při nedávném důlním neštěstí. Při explozi na dole Zasjaďko zemřelo 4. března podle posledních zpráv 34 lidí. Za pravděpodobnou příčinu výbuchu bylo dosud označováno nahromadění důlního plynu. Představitelé Doněcké lidové republiky, na jejímž území se šachta nachází, dnes ale podle agentury RIA Novosti prohlásili, že nemohou vyloučit diverzní akci.

Zatímco Moskva své opakované konvoje vypravované na východ Ukrajiny označuje za humanitární pomoc, Kyjev tvrdí, že nemá možnost náklad dostatečně prověřit a že touto cestou může být přepravován i vojenský materiál určený povstalcům.