Pravý sektor demonstroval na Majdanu, žádal si válku a změnu režimu

Přívrženci Pravého sektoru

Přívrženci Pravého sektoru Zdroj: ctk

Přívrženci nacionalistické bojůvky Pravý sektor dnes na ústředním kyjevském náměstí Majdan uspořádali demonstraci proti vládní politice. Policie odhadla počet demonstrantů na několik stovek. Vůdce Pravého sektoru Dmytro Jaroš žádá vypsání referenda o nedůvěře parlamentu, vládě a prezidentovi. Navrhuje také vyhlášení válečného stavu a vypovězení minských dohod o urovnání konfliktu s proruskými separatisty, blokádu povstaleckých území a povolení dobrovolnických jednotek.

Jaroš současně ujišťuje, že nepomýšlí na násilné svržení stávajícího režimu. „Nechceme destabilizovat situaci ve státu využitím síly, protože víme, co jsou zbraně,“ řekl. Varoval, že by případného ozbrojeného střetu mezi Pravým sektorem a nynější vládou mohl využít ruský prezident Vladimir Putin. Pohrozil ale akcemi občanské neposlušnosti, pokud úřady nepřestanou s pronásledováním jeho organizace.

Na předchozí demonstraci Pravého sektoru v Kyjevě dorazila v neděli asi stovka lidí. Pravý sektor podle tisku disponuje dvěma bojovými prapory na frontě v Donbasu na východě země, jakož i několika dalšími „náhradními“ jednotkami a výcvikovými středisky po celé zemi.

Nedávno se ozbrojenci z Pravého sektoru dostali do ozbrojeného konfliktu s konkurenčním gangem a policií v Mukačevu na západě Ukrajiny, který si vyžádal několik obětí na životech. V pozadí prý byl spor o výnosy z pašování. Několik střelců zapojených do tohoto incidentu se údajně stále skrývá v karpatských horách.

Ve volbách uskupení neuspělo

Po konfliktu v Mukačevu prezident Petro Porošenko prohlásil, že veškeré nezákonné ozbrojené formace vytvořené politickými stranami je nezbytné odzbrojit. Pravý sektor naopak požaduje prezidentovu demisi.

Ultranacionalistická organizace patřila k hnacím silám loňského převratu v Kyjevě a výrazně se angažovala při obraně východní Ukrajiny.

Ale v loňských parlamentních volbách Pravý sektor neuspěl, strana s 2,3 procenta hlasů zůstala pod pětiprocentní hranicí potřebnou pro vstup do sněmovny. Jediným jejím zástupcem ve sněmovně se stal Jaroš, který zvítězil v jednom z volebních okruhů, kde se hlasovalo většinovým systémem.