Premiér Francie chce zakázat zahraniční financování mešit

Mešita v Paříži

Mešita v Paříži Zdroj: LPLT via Wikimedia Commons (GFDL)

následky útoku v Nice
následky útoku v Nice
následky útoku v Nice
následky útoku v Nice
Útok ve francouzském Nice: nákladní auto, které najelo do davu lidí.
16 Fotogalerie
ČTK
Francie se snaží zareagovat na poslední teroristické útoky na jejím území. Francouzský premiér Manuel Valls se vyjádřil pro zákaz zahraničního financování mešit postavených ve Francii. Kritizoval také fakt, že úřady umožnily jednomu z pachatelů úterního útoku v severofrancouzském kostele, Adelu Kermichovi propuštění z vazby a sledování pouze pomocí elektronického náramku.

„Je třeba provést plošnou revizi a vytvořit si s islámem ve Francii nový vztah,“ prohlásil Valls v rozhovoru pro list Le Monde.

Navrhl stanovení časového rámce, během kterého nebude možné financovat ze zahraničí výstavbu mešit ve Francii, a podpořil vzdělávání imámů výhradně v zemi galského kohouta a nikde jinde. Nenávistní imámové, kteří působí v evropských zemích, totiž pomáhají radikalizovat mladé evropské muslimy.

Elektronický náramek pro Kermiche francouzský premiér kritizoval jako selhání. „Je potřeba tento systém znovu zhodnotit … bude třeba zvolit jiný přístup - hodnotit případ od případu, s ohledem na to, že džihádisté svou činnost umně skrývají,“ řekl Valls.

Neoblíbenou socialistickou vládu obviňuje opozice z pramalého úsilí v boji s islámem už od atentátu v Nice ze 14. července, který si vyžádal 84 obětí.

Ve Francii dnes pokračuje vyšetřování úterního útoku v severofrancouzském Saint-Étienne-de-Rouvray, kdy dva útočníci vtrhli do kostela během dopolední mše a zabili šestaosmdesátiletého kněze.

První z nich, devatenáctiletý Adel Kermich, jenž žil v severofrancouzském dějišti tragédie, městečku Saint-Étienne-du-Rouvray u rodičů, se dvakrát pokusil odjet do Sýrie a za to strávil deset měsíců ve vazbě. Nakonec byl propuštěn s podmínkou, že jeho pohyb bude monitorován elektronickým náramkem. Ten byl ale denně na několik hodin deaktivován a právě během této doby oba mladíci zaútočili.

K činu se přihlásila organizace Islámský stát, která ve středu zveřejnila video, na němž útočníci přísahají věrnost jejímu vůdci abú Bakrovi Bagdádímu. List Le Parisien uvedl, že stále pokračuje výslech tří příbuzných druhého atentátníka, Abdela Malika Nabila Petitjeana.

Organizace muslimů ve Francii, Rada pro islámské vyznání (CFCM) apelovala na francouzské muslimy, aby tuto neděli na znamení solidarity navštívili křesťanskou mši ve svém nejbližším kostele.