Příjmy islamistů z prodeje ropy se prý snížily o třetinu

Na pašování ropy Islámského státu se podílejí i Kurdové

Na pašování ropy Islámského státu se podílejí i Kurdové Zdroj: profimedia.cz

ČTK
Příjmy islamistů z prodeje ropy se v důsledku spojeneckých náletů proti ropným zařízením v Sýrii a v Iráku od října snížily o 30 procent. Uvedl to mluvčí mezinárodní koalice Steve Warren. Koalici vedou Spojené státy a americké letectvo od října zvýšilo počet leteckých úderů proti obsazeným ropným polím. Dosud na ně mířilo již 65 náletů.

„Odhadujeme, že tyto operace jim snížily výnosy o 30 procent,“ řekl Warren, jehož citovala agentura Reuters. Takzvaný Islámský stát (IS) před vyostřením kampaně produkoval zhruba 45 tisíc barelů ropy denně, zatímco teď je to asi 34 tisíc barelů denně.

Analytická společnost IHS před měsícem ve své zprávě uvedla, že organizace Islámský stát vydělává měsíčně zhruba 80 milionů dolarů (dvě miliardy korun). Největší příjmy má z nejrůznějším poplatků, daní a ze zabaveného majetku. Zhruba 43 procent příjmů pak pochází právě z prodeje ropy.

Spojenci v prosinci zabili 2500 islamistů

Mluvčí mezinárodní koalice rovněž oznámil, že spojenecké letouny v prosinci v Iráku a Sýrii usmrtily na 2500 islamistů. Pentagon byl až dosud opatrný, pokud jde o zveřejňování podobných bilancí. V posledních dnech se ale koalice zveřejňováním nejrůznějších údajů snaží podle médií ukázat, jak se islamisté po sérii nedávných neúspěchů a prohraných bojů ocitli v defenzivě.

Loni se podle spojenců snížila i rozloha území, které mají pod kontrolou islamističtí bojovníci. V Iráku je to o 40 procent a v Sýrii o 20 procent. Islamisté sice loni zaznamenali územní zisky v jihozápadní Sýrii, v Iráku ale ztratili kontrolu nad několika klíčovými městy a přišli také o oblasti na severu Sýrie u hranice s Tureckem.

IS vydělává miliony dolarů denně prodejem ropy. KUpuje ji i Evropa