Přírodní katastrofy loni vyhnaly z domovů 19 milionů lidí | E15.cz

Přírodní katastrofy loni vyhnaly z domovů 19 milionů lidí

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Více než 19 milionů lidí loni ve světě uprchlo ze svých domovů kvůli přírodním katastrofám. Zvlášť silně a často v takových situacích trpí ženy. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes v Berlíně zveřejnil Populační fond OSN (UNFPA).

Záplavy, sucha nebo zemětřesení každoročně postihnou zhruba 200 milionů lidí, uvádí UNFPA v letošní zprávě o světové populaci. Dokument vychází z údajů z loňského roku.

Počet „klimatických“ uprchlíků dramaticky roste, upozornila Renate Bährová, šéfka německé organizace DSW, která se zabývá populačním vývojem. V krizových situacích jsou podle ní zvláště ženy vystaveny vysokému riziku sexuálního násilí, nechtěného těhotenství a obchodu s lidmi. Proto se aktuální zpráva o světové populaci soustředí také na situaci žen a dívek ve světě.

Lidé utíkají také před konflikty

Zatímco téměř 20 milionů lidí loni prchalo kvůli přírodním katastrofám, mnoho dalších milionů bylo na útěku před ozbrojenými konflikty, násilím, nestabilitou nebo extrémní chudobou. Podle předchozí zprávy Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) bylo loni ve světě dohromady 59,5 milionu uprchlíků před těmito jevy.

Podle zprávy UNFPA dosáhl počet lidí odkázaných na humanitární pomoc loni rekordních 100 milionů. Čtvrtinu z tohoto počtu tvoří ženy a dívky ve věku od 15 do 49 let.

Na pomoc těmto lidem přitom údajně chybí 7,5 miliardy dolarů (téměř 186 miliard korun). „Tímto podfinancováním velmi silně trpí i opatření na ochranu žen a mládeže,“ podotkla zástupkyně UNFPA v Mosambiku Bettina Maasová.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video