Počet žadatelů o podporu v nezaměstnanosti v USA klesá | e15.cz

Programy pandemické státní podpory v USA končí. Hrozí další vlna nezaměstnanosti

Kristina Veinbender

Kristina Veinbender

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Poprvé od začátku pandemie v prvním loňském čtvrtletí se týdenní počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti dostal pod 300 tisíc a zastavil se na úrovni předcovidového stavu. Informoval o tom americký úřad práce. Loni v březnu vyskočil počet nových žádostí během tří týdnů ze 256 tisíc na šest milionů za týden. Situace na trhu práce se stabilizuje, ale experti varují před dalším přílivem nezaměstnaných.

Poklesl i počet pokračujících dávek v nezaměstnanosti. Ten se po roce a půl dostal pod 2,6 milionu žádostí na 2,59 milionu. Většina poklesů byla ovšem způsobena tím, řada nezaměstnaných přestala čerpat mimořádnou podporu v nezaměstnanosti, upozorňuje CNBC. Skončily totiž programy, které zákonodárci schválili v reakci na pandemii.

I když poslední čísla z trhu práce ukazují na zlepšování situace a oblast nových a pokračujících žádostí o dávky v nezaměstnanosti se postupně dostává k hodnotám z počátku loňského roku, jeho postupné zotavování je velmi křehké, domnívá se analytik společnosti Citfin Tomáš Volf.  

„Centrální banka Fed tak má dva hlavní úkoly – hlídání cenové hladiny, což  ostatně dělají všechny centrální banky, ale také cílování trhu práce,“ vysvětluje. Trhy podle něj čekají na dvě zásadní informace – kdy se začne s útlumem programu odkupu aktiv a kdy vzrostou úrokové sazby. Ani jeden termín ještě není známý a Fed nechává trhy v napětí.

Zlepšující se situace na trhu práce však naznačuje, že by se injekce do ekonomiky v podobě odkupu aktiv mohly začít tlumit velmi brzy. Vyloučeno to není do konce roku, domnívá se Volf.

„To s sebou ale ponese vysoké riziko opětovného růstu počtu lidí bez práce, protože je pravděpodobné, že mnohá pracovní místa v reálné ekonomice již neexistují a jsou obsazená jen díky státní podpoře. Pokud ta skončí, skončí i zaměstnanecký poměr,“ uzavírá.

Video se připravuje ...
Covid pas a aplikace Tečka

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery