Řecké novináře budou zachraňovat miliony z globalizačního fondu EU
Až dosud o pomoc žádaly například automobilky, výrobci elektroniky či textilky, které podlehly levnější konkurenci asijských výrobců.
Evropská komise si však hlavu příliš neláme s tím, že řečtí novináři do působnosti fondu nespadají. „Řečtí zaměstnanci procházejí složitým obdobím a my musíme použít všechny nástroje, abychom jim pomohli. Jsem šťastná, že jsme mohli pozitivně odpovědět na řeckou žádost o pomoc z EGF,“ říká komisařka pro zaměstnanost Marianne Thyssen.
Řecko požádalo pomoc pro 928 propuštěných zaměstnanců televizí a 705 pracovníků řeckých vydavatelství. Prý o práci přišli kvůli globální finanční a ekonomické krizi, která vážně zasáhla také Řecko. Příjmy z reklamy, které řecká media živí, po vypuknutí řecké dluhové krize drasticky klesly. Mezi roky 2012 a 2008 spadly o 57 procent na 1,14 miliardy eur. Některé z mediálních firem zanikly, jiné musely propouštět.
Novináři jsou z Atticy
Situace je podle Řeků a Komise o to vážnější, že oněch 1633 novinářů žije v regionu Attica v okolí Athén, který se na celkovém HDP Řecka podílí ze 43 procent. V této oblasti po vypuknutí dluhové krizi prudce vzrostla nezaměstnanost a propuštění novináři tak situaci ještě více zhoršují, tvrdí v tiskové zprávě Komise. Celkově má stát rekvalifikace novinářů 14,6 milionů eur.
Komise se příliš nepozastavuje na skutečností, že Řecko se stalo obětí krize kvůli svým vysokým dluhům a dlouhodobé ztrátě konkurenceschopnosti. Se strukturálními změnami v globálním obchodě nemají řecká média už vůbec nic společného. Za zmínku rovněž stojí, že EGF smí pomáhat jen v případech, kdy o práci přijde u jednoho zaměstnavatele a jeho přímých dodavatelů více než 500 pracovníků. Nebo pokud přijde o práci velké množství pracovníků v jednom konkrétním oboru v jednom nebo několika sousedících regionech.