Řecké podniky zavádějí nucené dovolené, dalším krokem bude propouštění
O tom, že řecké úřady se připravují na vydávání úpisů, napsal deník Kathimerini. „Ta zpráva nemá žádný reálný základ. Takové zprávy jsou namířeny proti této zemi a považujeme je za nebezpečné v době, kdy jsou jednání s věřiteli ve zlomové fázi,“ uvedlo ministerstvo v oficiálním prohlášení.
Scénář, podle kterého Atény v případě krachu jednání s věřiteli budou muset vydávat dlužní úpisy, čímž v podstatě umožní vznik nové měny, patří k jedné z často zmiňovaných cest k takzvanému Grexitu, tedy odchodu Řecka z měnové unie. Kupní síla dlužních úpisů, ať již na ulici nebo v zahraničí, by pak byla přímým měřítkem hodnoty nové měny. Hrubé odhady devalvace, kterou by řecká ekonomika podle odborníků potřebovala, aby byla na mezinárodních trzích znovu konkurenceschopná, hovoří o 25 až 30 procentech.
Zavřené banky, nedostatek hotovosti
V Řecku jsou nyní už více než týden zavřené banky, které jsou schopny poskytovat klientům jen omezené výběry hotovosti. Banky jsou závislé na programu nouzových úvěrů (ELA), které jim poskytuje Evropská centrální banka (ECB). Nedostatek hotovosti se v zemi citelně projevuje například poklesem počtu zákazníků v obchodech či restauracích, nově se odrazí i v odvětví dopravy a turistiky.
Evropské aerolinky totiž oznámily, že řeckým zákazníkům budou prodávat letenky pouze za hotové. Celkem 35 leteckých společností informovalo řecké cestovní kanceláře, že už nebudou přijímat elektronické platby. „Je to bohužel pravda. Pro nás je to špatné. Cestující musejí platit hotově nebo kartami, které nebyly vydány v Řecku,“ řekla agentuře DPA mluvčí řecké cestovní agentury Thisseas.