Řecko otáčí, do záchranného programu se zapojí i MMF | E15.cz

Řecko otáčí, do záchranného programu se zapojí i MMF

Řecko otáčí, do záchranného programu se zapojí i MMF
Řecký premiér Alexis Tsipras
• 
ZDROJ: čtk/AP

ČTK

Řecko souhlasí s účastí Mezinárodního měnového fondu (MMF) ve svém třetím záchranném programu. Před zasedáním ministrů financí eurozóny v Bruselu to řekl šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem. Řecký premiér Alexis Tsipras účast MMF v programu pomoci pro Řecko minulý měsíc označil za nepotřebnou a řekl, že zodpovědnost za dohled nad řeckými reformami by měl fond ponechat zcela v rukou eurozóny.

“(Řecký ministr financí Euklidis) Tsakalotos mi potvrdil, že řecká vláda uznává, že MMF musí být součástí tohoto procesu,“ citovala Dijsselbloema agentura Reuters. Mluvčí fondu později uvedl, že MMF hodlá v rámci pomoci Řecku hrát „co nejkonstruktivnější roli“. Přesná podoba jeho zapojení však vyplyne z nadcházejících diskusí s evropskými partnery a Řeckem.

Tsipras v prosinci řekl, že Evropa disponuje dostatečnou institucionální kapacitou pro řešení svých vnitřních záležitostí, a označil přístup MMF za „nekonstruktivní“. Aténám se zejména nelíbily požadavky MMF na snižování důchodů. Zapojení MMF do programu je ale klíčovou podmínkou Německa.

Silně zadlužené Řecko se loni v létě dohodlo s eurozónou na třetím záchranném programu, v jehož rámci by mělo během tří let obdržet až 86 miliard eur (2,3 bilionu korun). MMF se zatím na financování programu nepodílí kvůli pochybnostem ohledně udržitelnosti řeckého dluhu.

Fond žádá reformu

Dijsselbloem uvedl, že MMF pro své zapojení do programu pro Řecko požaduje „hlubokou a důkladnou reformu, solidní rozpočet, řešení fiskálních problémů a také udržitelný dluh Řecka“. Eurozóna ale hodlá jednat o zmírnění řeckého dluhu až poté, co věřitelé Aténám schválí veškeré reformy požadované v rámci programu.

Mluvčí MMF Gerry Rice sdělil, že zástupci fondu s řeckými činiteli nadále pravidelně diskutují o ekonomické politice a MMF se těší na rozšíření své role. „Jsme připraveni podpořit Řecko nejen radou, nejen technickou pomocí, ale i financováním,“ uvedl mluvčí.

Dlouhá kontrola

Evropští věřitelé zahájí v pondělí oficiální inspekci postupu reforem Řecka za celou první fázi programu. Kontrola má skončit v únoru, Dijsselbloem ale řekl, že bude trvat „spíše měsíce než týdny“. Schválení reforem je podmínkou uvolnění dalších peněz z dohodnutého programu.

Na tiskové konferenci po jednání ministrů financí euroskupiny dal pak Dijsselbloem najevo, že by si přál co nejrychlejší postup. Na jednání se podle něj dnes hovořilo například o potřebě depolitizovat řízení řeckých bank.

O sumě se ještě rozhodne

Šéf Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) Klaus Regling připomněl, že loni existoval předpoklad, že po konci první prověrky by měly Atény dostat dalších 5,5 miliardy eur. Právě ESM peníze Řecku vyplácí.

O osm či devět měsíců později, tedy po konci inspekce, bude výše skutečně vyplacené částky přehodnocena. „Možná to bude poměrně jiné číslo. Zamýšlená částka nebyla tajemstvím, ale není jisté, že se nezmění,“ poznamenal.

Hlavním požadavkem věřitelů jsou nyní změny v řeckém důchodovém systému. Řecká vláda věřitelům minulý týden předložila návrh reformy, která zahrnuje další snižování důchodů a zvyšování příspěvků zaměstnanců i zaměstnavatelů na sociální zabezpečení. Dijsselbloem označil návrh za „seriózní“, podle něj ale zatím není jasné, zda bude mít žádoucí dopad na veřejné finance.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!