Řecko uzavřelo s věřiteli dohodu o pomoci na expertní úrovni | e15.cz

Řecko uzavřelo s věřiteli dohodu o pomoci na expertní úrovni

Budova řeckého parlamentu v Aténách
Budova řeckého parlamentu v Aténách
• 
ZDROJ: CC BY-NC-ND 2.0: Selbe <3 via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řecko sjednalo se zástupci mezinárodních věřitelů dohodu o novém záchranném programu na expertní úrovni a nyní musí ještě vyjednat politickou dohodu. Uvedla to dnes mluvčí Evropské komise Annika Breidhardtová. Dodala, že ještě dnes bude předseda komise Jean-Claude Juncker mluvit s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Françoisem Hollandem. Také by se měla uskutečnit telefonní konference náměstků ministrů financí EU.

Řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos dnes ráno po zhruba 20 hodinách vyjednávání se zástupci evropských institucí a Mezinárodního měnového fondu (MMF) v Aténách řekl, že dohoda je v zásadě hotová a s věřiteli se probírají už jen „dvě nebo tři drobné otázky“.

Důležitá součást větší dohody

Řecko v rámci nové dohody od věřitelů dostane 85 miliard eur (2,3 bilionu korun), řekl podle agentury Reuters nejmenovaný činitel řeckého ministerstva financí. Toto číslo zatím věřitelé nepotvrdili. Řecké banky podle něj dostanou na rekapitalizaci „ihned“ deset miliard eur.

Premiér Alexis Tsipras požádal předsedu parlamentu, aby svolal schůzi a poslanci mohli o záchranném balíku hlasovat ve čtvrtek. „Kritičnost situace vyžaduje, aby byl okamžitě svolán parlament, aby mohla být dohoda schválena, a vyplacena tak první část (záchranného balíku),“ uvedl Tsipras. V pátek by pak o dohodě mohli jednat ministři financí eurozóny.

Řečtí činitelé očekávají, že parlament v Aténách bude moci dohodu ratifikovat ve středu nebo ve čtvrtek. V pátek by pak o ní mohli jednat ministři financí eurozóny.

Řecká krize v číslech
0,2 - procenta činil pokles řecké ekonomiky v prvním čtvrtletí letošního roku
1,6 - miliardy eur nesplatilo Řecko Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) k 30. červnu, čímž se stalo první vyspělou ekonomikou v historii organizace, která včas nesplatila půjčku
3,5 - miliardy eur musí Řecko zaplatit Evropské centrální bance (ECB) do 20. července
14 - let je Řecko členem eurozóny
26,6 - procenta činila nezaměstnanost v Řecku v prvním letošním čtvrtletí
20 - miliard eur Řecko celkem dluží MMF
27 - miliard eur má Řecko dluh u ECB
36,34 - procenta hlasů získala v lednových předčasných volbách současná vládní koalice radikální levice (SYRIZA)
49,7 - procenta činí nezaměstnanost mezi mladými lidmi v Řecku
53 - miliard eur Řecko dluží jednotlivým státům eurozóny
61,31 - procenta voličů řekla 5. července ne reformám navrženým mezinárodními věřiteli
68 - miliard eur dluží Řecko Německu, které je největším věřitelem Řecka mezi jednotlivými zeměmi
89 - miliard eur je objem nouzového programu financování řeckých bank (ELA) Evropskou centrální bankou
120 - eur je denní limit pro výběr z bankomatu pro důchodce a další skupiny obyvatel
175 - procent HDP je hodnota řeckého dluhu
130,9 - miliardy eur dluží řecká vláda Evropskému fondu finanční stability (EFSF), který je největším věřitelem Řecka
240 - miliardy eur je celkový objem dvou záchranných programů, na kterých se Řecko dohodlo s EU a MMF
320 - miliard eur je celkový dluh Řecka.

Německo se ale vyjádřilo opatrně a zdůraznilo, že jednání se musí zaměřovat „na kvalitu, nikoli na rychlost“. „Jednáme o programu na tři roky. Musí se to projednat důkladně,“ řekl v televizi ARD náměstek německého ministra financí Jens Spahn.

Řecko s věřiteli jedná o dohodě, která by zemi znovu uchránila před bankrotem, už více než dva týdny. Atény potřebují dohodu uzavřít nejpozději do 20. srpna, kdy Atény musejí splatit zhruba 3,5 miliardy eur Evropské centrální bance (ECB). Už dnes v noci se Atény s věřiteli dohodly na rozpočtových otázkách, třecí plochou ale podle zdrojů zůstala především otázka pomoci řeckým bankám.

Hlavní události kolem třetího záchranného programu pro Řecko
30. června - Vypršela lhůta pro splacení 1,6 miliardy eur Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) i pro druhý záchranný program od eurozóny a MMF.
2. července - MMF ve své zprávě uvedl, že Řecko bude v příštích třech letech potřebovat nejméně 50 miliard eur a odpisy dluhů, má-li dostat jeho ekonomika prostor pro oživení.
3. července - Řecký premiér Alexis Tsipras nabádal voliče, aby v referendu o požadavcích mezinárodních věřitelů odmítli „ultimáta od těch, kteří budou zemi terorizovat“.
5. července - Řekové v referendu odmítli plán mezinárodních věřitelů na úsporná opatření: proti se vyslovilo 61,3 procenta hlasujících; účast činila 62,5 procent.
6. července - Řecký ministr financí Janis Varufakis odstoupil; nahradil ho hlavní vyjednávač s věřiteli Euklidis Tsakalotos.
9. července 2015 - Řecko předložilo eurozóně návrh reforem, jež slibuje učinit výměnou za další finanční pomoc (během tří let 53,5 miliardy eur); hodlá ušetřit v rozpočtu až 13 miliard eur. Reformy, ve velké míře totožné s těmi, jež voliči 5.7. odmítli v referendu, schválil 10. července řecký parlament.
12.-13. července - Summit eurozóny se dohodl, že jednání o třetím programu pomoci mohou začít, až Řecko začne přijímat přísné reformy, které ale musí jít dál než v návrhu z 9.7. a parlament je musí začít schvalovat do dvou dnů.
13. července - Řecko neuhradilo MMF splátku 456 milionů eur.
16. července - Evropská centrální banka (ECB) zvýšila objem nouzového financování pro řecké banky; učinila tak poté co, v noci poslanci schválili reformní balíček mj. zvyšující DPH.

- Ministři financí eurozóny schválili tříměsíční překlenovací půjčku 7,16 miliardy eur z Evropského finančního stabilizačního mechanismu, jež bude refinancována z třetího programu pomoci.
18. července 2015 - Přísahu složili noví členové řecké vlády, jimiž premiér Tsipras nahradil rebelující politiky, kteří se před dvěma dny v parlamentu postavili proti dohodě s věřiteli.
20. července 2015 - Řecko poslalo 6,25 miliardy eur k úhradě dluhů u ECB a MMF. Po třech týdnech se otevřely řecké banky, výběry z účtů ale zůstaly omezené; akciový trh zůstal zavřený. V platnost vstoupilo zvýšení DPH pro energie, potraviny, dopravu či veřejné stravování.
22. července - ECB opět zvýšila objem nouzového financování řeckých bank o 900 milionů eur na zhruba 91 miliard eur; o stejnou částku ho navýšila již 16. července.
23. července - Řecký parlament schválil druhý balík strukturálních reforem, které požadují věřitelé.
27. července - Týmy mezinárodních věřitelských institucí začaly na technické úrovni vyjednávat v Aténách o konkrétní podobě třetího záchranného balíku; 31. července jednali s ministrem financí Euklidisem Tsakalotosem.
3. srpna - Po pětitýdenní přestávce (od 29. června) se otevřela aténská akciová burza; hlavní index řeckých akcií v úvodu obchodování vykazoval rekordní propad až o 22,8 procenta.
11. srpna - Řecko dokončilo jednání s věřiteli o třetím záchranném programu na expertní úrovni, zbývá vyjednat dohodu politickou.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video