Rok 2013 bude růstový, míní ING

ilustraní foto

ilustraní foto Zdroj: 7 Mlada Boleslav

Navzdory rizikům tržních šoků bude příští rok probíhat ve znamení růstu. K tomuto závěru došli analytici nizozemské společnosti ING Investment Management (ING IM). Zdůrazňují přitom, že na trhu nastanou příležitosti, které by mohla řada investorů promeškat, a to z důvodů nedostatečné důvěry ve finanční trhy.

Investoři přitom zůstávají spíše pesimističtí. Podle průzkumu, který společnost ING IM provedla mezi 171 manažery penzijních fondů, je největší obavou profesionálních investorů a portfolio manažerů rozpad eurozóny. Toho se obává 85 procent dotázaných. Vyšší citlivost k riziku v průběhu posledního roku přiznalo 53 procent dotázaných.

Navzdory pesimistickým očekáváním zůstává Valentijn van Nieuwenhuijzen, hlavní stratég ING IM, optimistou. Podporuje totiž rozvolněnou monetární politiku centrálních bank – a odtud také pramení jeho důvěra v růst trhů.

„Naštěstí si centrální bankéři uvědomují, že dnešní krize je jiná než ta, co jsme tu měli v sedmdesátých a osmdesátých letech, a této výjimečnosti přizpůsobují svoji monetární politiku,“ chválí van Nieuwenhuijzen velké centrální banky za minimální nebo žádné úrokové sazby a kvantitativní uvolňování.

Na svém výročním setkání Annual Outlook Conference tento týden v Londýně předpověděli analytici ING IM globální ekonomice růst 3,3 procenta v příštím roce, oproti letos očekávaným třem procentům. Spojených státům letos předpovídají růst nad 2,2 procenta a v příštím roce pouze růst dvouprocentní. Hospodářství Velké Británie se má v letošním roce podle analytiků ING IM propadnout o 0,1 procenta a příští rok růst o 1,3 procenta. Nejhorší výhled přitom věští eurozóně, kterou letos čeká pokles o půl procenta a příští rok pak titěrný růst o 0,3 procenta.

U rozvíjejících se trhů čeká ING IM růst o 5,4 procenta v letošním roce a šest procent v roce příštím. Čína by měla letos a v příštím roce růst o 7,6 a 7,8 procenta. V roce 2014 však Maarten-Jan Bakkum, stratég ING IM pro rozvíjející se trhy, očekává pokles čínského růstu na 6,5 procenta. Dlouhodobě ale Bakkum dává přednost Indii. „Je tam lepší podnikové vedení, demografický vývoj a zatím levné akcie,“ vypočítává výhody indického hospodářství.

Z různých investičních aktiv se analytici přiklánějí spíše na stranu akcií místo dluhopisů. Patrick Moonen, akciový stratég ING IM, se domnívá, že nejlepší volbou jsou na příští rok evropské akcie, které se jeví levné ve srovnání se Spojenými státy. „Nepůjde ani příliš o růst cen akcií jako spíše o růst dividend,“ podotýká Moonen.