Rozpad Iráku? Kurdové mají za vzor rozdělení Československa | e15.cz

Rozpad Iráku? Kurdové mají za vzor rozdělení Československa

David Vagaday

David Vagaday

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rozdělení Československa před více než 20 lety nyní inspiruje irácké Kurdy, kteří si chtějí vytvořit samostatný stát a oficiálně se tak oddělit od Bagdádu. Na poklidný rozchod Čechů a Slováků minulý týden poukázal šéf Kurdské regionální bezpečnostní rady Masrúr Barzání.

„Pro odtržení od Bagdádu bychom měli využít přednosti mírového rozdělení České republiky a Slovenska,“ prohlásil podle serveru Rudaw.net Barzání po schůzce s náměstkem českého ministerstva vnitra Jiřím Nováčkem.

Kurdistán v severovýchodním Iráku má sice rozsáhlou autonomii s vlastní regionální vládou, cílem Kurdů je ale získání úplné samostatnosti.

Podle Barzáního je pokračující násilí a nestabilita v regionu důsledkem dohod velmocí, které před sto lety překreslily mapu regionu bez domluvy s místními lidmi. Kurdský politik měl na mysli zejména takzvanou Sykes-Picotovu dohodu, což byl tajný plán Francie a Velké Británie z roku 1916 na rozdělení sféry vlivu v teritoriu Osmanské říše po ukončení první světové války.

Masrúr Barzání a Jiří Nováček také podle serveru řešili pokračování zbrojní pomoci kurdským milicím bojujícím proti Islámskému státu. Česká republika už v minulosti poslala Kurdům stovky tun munice, hlavně náboje do pušek a kulometů nebo granáty. Nováček prý přislíbil další podporu.

„Chápeme náročné povinnosti a potřeby kurdského regionu v této kritické fázi,“ řekl Nováček. Podle něj se Česká republika pokusí najít snadnější a rychlejší způsob, jak dostat ke kurdským pešmergům to, co potřebují.

Hrozící rozpad válkou a sektářským násilím zmítaného Iráku není překvapující. Například šéf americké vojenské rozvědky Vincent Stewart loni prohlásil, že má problém si představit, že se Kurdové podřídí centrální vládě Iráku. A podobný osud může čekat i sousední Sýrii. Tam už si dokonce zástupci tří kurdských regionů na severu země v březnu odhlasovali ustavení federálního systému. Vláda v Damašku to označila za nelegální.

Iráčtí Kurdové mají autonomii v provinciích Dahúk, Irbíl a Sulajmáníja, které leží na severovýchodě Iráku. Od roku 2014 pak také v nově vytvořené provincii Halabdža, v celém Kurdistán podle odhadů žije kolem pěti milionů lidí. V rámci bojů proti IS Kurdové ubránili také provincii Kirkúk, na niž si dělají historický nárok, a ovládají také části území v provinciích Ninive a Dijála.

Hlavním městem iráckého Kurdistánu je Arbíl:

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery