Rusko letos vyčerpá dvě třetiny svých rezerv, Ukrajině dluh neodpustí

Ruský prezident Vladimir Putin

Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: ctk

ČTK
ČTK , vaj
Rusko není ochotno připojit se k chystané restrukturalizaci ukrajinského dluhu, řekl ruský ministr financí Anton Siluanov. Moskva podle něj očekává, že Kyjev jí splatí své dluhopisy v částce tří miliard dolarů (asi 77 miliard korun) v určeném prosincovém termínu. Rusko kromě odmítnutí na zapojení se do restrukturalizace ukrajinského dluhu poodhalilo i své rozpočtové záměry. Vláda očekává, že letos utratí 3,1 bilionu rublů (1,3 bilionu korun) z rezervního fondu, což je méně než původní plán.

„Náš postoj jsme vyjádřili již několikrát a nic se na něm nemění,“ citovala Siluanova agentura Reuters. Ukrajinská vláda zahájila minulý týden v pátek jednání s věřiteli o zmírnění zátěže svého zahraničního dluhu. Mezinárodní měnový fond (MMF) předpokládá, že Kyjevu se v jednání s věřiteli podaří získat na úlevách celkem 15,4 miliardy dolarů.

MMF v pátek uvolnil Ukrajině prvních pět miliard dolarů (129 miliard korun) ze slíbeného úvěrového programu, který je na čtyři roky a jehož objem dosahuje 17,5 miliardy dolarů. Celková pomoc od dalších věřitelů by během příštích čtyř let měla dosáhnout až 40 miliard dolarů. Úhrnná částka přitom zahrnuje také předpokládané úlevy z restrukturalizace ukrajinského zahraničního dluhu.

Největším věřitelem Ukrajiny je americká společnost Franklin Templeton

Restrukturalizace dluhu se bude skládat z prodloužení termínů splátek a snížení úrokových plateb i jistiny, uvedla v pátek ministryně Jarešková. Největším věřitelem Ukrajiny je americká společnost Franklin Templeton, dalšími velkými soukromými věřiteli jsou investiční společnosti PIMCO a Blackrock. Někteří investoři vyjádřili pochyby, zda bude dohoda o ukrajinském dluhu bez Ruska vůbec možná.

Dluh Ukrajiny činí zhruba 100 procent hrubého domácího produktu a státní rezervy v současné době vystačí asi na měsíc. Stabilitu země navíc podkopává konflikt na východě jejího území. Někteří věřitelé proto předpokládají, že ve hře by nakonec mohl být až 70procentní odpis jejich investic.

Jarešková v pátek vyzvala Rusko k účasti na jednání o restrukturalizaci dluhu. Slíbila, že k držitelům ruských dluhopisů bude Ukrajina přistupovat stejně jako k ostatním věřitelům. Siluanov ale tvrdí, že Rusko žádné oficiální pozvání od Kyjeva nedostalo.

Rusko očekává, že bude letos čerpat dvě třetiny rezervního fondu

Rusko kromě odmítnutí zapojení do restrukturalizace ukrajinského dluhu poodhalilo i své vlastní rozpočtové plány, které v protikladu s předchozími informacemi mírně pozměnilo.

Vláda očekává, že letos utratí 3,1 bilionu rublů (1,3 bilionu korun) z rezervního fondu, což je méně než původní plán. Vyplývá to z návrhu rozpočtu, který ministerstvo financí předložilo dolní komoře ruského parlamentu. Rusko by ale i tak za jediný rok vyčerpalo dvě třetiny svého rezervního fondu, který je hlavním zdrojem prostředků pro úhradu rozpočtových schodků.

Ve fondu se v současnosti nachází zhruba 4,8 bilionu rublů. Ministerstvo financí počátkem března uvedlo, že z rezervního fondu využije 3,7 bilionu rublů.

Rusko nyní předpovídá, že rozpočtový schodek letos dosáhne zhruba 3,7 procenta hrubého domácího produktu. Ještě v podzimním rozpočtovém plánu vláda čekala schodek pouze 0,6 procenta HDP. Mezitím ale původní plány narušil propad cen ropy, na níž je ruský rozpočet do velké míry závislý. Namísto původně očekávané ceny kolem 100 dolarů za barel předpokládá revidovaný rozpočet cenu 50 dolarů.

Kvůli propadu cen ropy vláda čeká, že proti podzimnímu plánu klesnou rozpočtové příjmy o 2,5 bilionu rublů na 12,5 bilionu rublů a rozpočtový schodek dosáhne zhruba 2,7 bilionu rublů. Částka, která letos podle plánu zmizí z rezervního fondu, je ještě o něco vyšší kvůli splátkám dluhů, upozorňuje agentura Reuters.