Rusko obchází strach ze špionáže, obvinění z vlastizrady se množí

Moskva

Moskva Zdroj: ctk/AP

ČTK
Moskevský soud až do dubna prodloužil vyšetřovací vazbu ruskému občanovi Jevgeniji Petrinovi, obviněnému z vlastizrady. Nejde přitom o první podobný případ v poslední době. Za špionáž v Rusku hrozí až 20 let vězení.

Petrin údajně býval důstojníkem tajné služby FSB, nástupkyně sovětské tajné policie KGB, než přešel do služeb moskevského patriarchátu ruské pravoslavné církve, odkud prý předával tajné informace americké rozvědce.

Jde přinejmenším o třetí případ obvinění ze špionáže v poslední době, o kterém mají média pochyby, zda nejde spíše o příznaky „špionománie“ jako za dob studené války. Nejprve si obvinění z vlastizrady vysloužila Světlana Davydovová, žena v domácnosti a matka sedmi dětí z Vjazmy, která zatelefonovala na ukrajinské velvyslanectví své podezření, že posádka z kasáren v sousedství asi odjela válčit do Doněcka.

Následoval jaderný fyzik na penzi Vladimir Golubev, který prý prozradil státní tajemství v přednášce na vědecké konferenci v Praze. Podle obhajoby jsou však inkriminované údaje veřejně známé již od 80. let.

Petrina prý mučili

Oba tito obvinění jsou stíhání na svobodě, zatímco Petrin je za mřížemi již několik měsíců. Petrinův bratr Alexej deníku Kommersant řekl, že sourozenec sice z FSB oficiálně odešel v roce 2013, prý po konfliktu s náčelníkem, a nastoupil do církevního „ministerstva zahraničí“, tedy odboru vnějších vztahů patriarchátu. Nicméně i tam prý „pokračoval v kontrašpionážní činnosti“ a „podařilo se mu odhalit špionážní síť, která měla za úkol způsobit rozkol mezi ruskou a ukrajinskou církví“.

Tyto informace však prý FSB nezajímaly, a tak bratr pokračoval ve stycích s odhalenými agenty z Kyjeva, aby z nich získal více informací - než jej FSB obvinila z prozrazování státního tajemství a práce pro americkou rozvědku. „Mučili ho 14 hodin (…), až byl donucen se přiznat,“ tvrdí bratr obviněného.

Utajený případ

Novinářka a členka občanské komise pro dohled nad věznicemi Eva Merkačevová moskevskému rozhlasu potvrdila, že ve zdravotní dokumentaci obviněného je zmínka o stopách bití, zaznamenaných při převzetí do vyšetřovací vazby. Petrin, představující se jako kapitán či major FSB, podle ní tvrdí, že odvolává všechna přiznání jako vynucená.

Ochránci lidských práv, například Olga Romanovová, vidí potíž v tom, že Petrinův případ je tak utajený, že se nemohou dostat k žádným dokumentům o obviněném, který z vazební věznice rozesílá na všechny strany telegramy s voláním o pomoc.

Snadné obvinění

Ani expert na tajné služby Andrej Soldatov podle Rádia Svoboda nechápe, jak se Petrin mohl případným vyzrazením tajností ruské pravoslavné církve dopustit vlastizrady. Na vině je prý nejspíše novela zákona z roku 2012, která výrazně usnadnila obviňování ze špionáže. Dříve by prý soudy tak chatrná obvinění nepřijaly.

Mezitím, v pondělí večer, moskevský soud uvalil vazbu i na námořníka ruské Černomořské flotily Sergeje Minakova, který čelí obvinění ze špionáže. Případ je rovněž veden jako utajený. O Minakovovi je známo jen to, že sloužil na tankeru.