Ruský sankční seznam nemá podle Londýna ani Bruselu opodstatnění | E15.cz

Ruský sankční seznam nemá podle Londýna ani Bruselu opodstatnění

Ruský prezident Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rusko vydalo zákaz vstupu do země 89 evropským politikům, vojenským představitelům a dalším činitelům, čímž Evropu značně rozlítilo a přispělo k dalšímu zhoršení vzájemných vztahů. Seznam, na kterém jsou i čtyři Češi, nebyl oficiálně zveřejněn, objevil se však na webu finské veřejnoprávní televize. Zdroj z ruského ministerstva zahraničí později sdělil, že seznam byl zaslán členským státům EU a že podobná listina existuje také pro vybrané občany Spojených států.

Diplomacie Evropské unie dnes v prohlášení uvedla, že seznam je zcela svévolný a neopodstatněný. Jako neodůvodněný jej označila také mluvčí britského ministerstva zahraničí. Británie má na černé listině devět svých občanů.

Mluvčí diplomacie EU připomněla, že Rusko v posledních měsících odepřelo vstup na své území několika politikům ze zemí EU. Ruské úřady to vždy zdůvodnily tím, že dotyčný je na neveřejném seznamu lidí, kteří mají vstup do Ruské federace zakázán. Existence seznamu tedy není překvapivá, doposud se ale nevědělo, jaká jména na něm figurují.

Ruské úřady nyní seznam s 89 jmény sice zpřístupnily, EU však nemá žádné informace o právním základu rozhodnutí, kritériích ani o postupu, které vedly k výběru jmen zařazených na listinu. „Považujeme toto opatření za naprosto svévolné a neopodstatněné, především vzhledem k nepřítomnosti dalšího vysvětlení a transparentnosti,“ sdělila unijní diplomacie.

O zpřístupnění ruského seznamu informoval už v pátek nizozemský premiér Mark Rutte, obsah ale nezveřejnil. Kopie seznamu se pak objevila na webu finské televize YLE. Rutte se domnívá, že sankční seznam je odvetou za evropské sankce vůči Rusku a evropský sankční seznam osob, které mají do EU zakázaný vstup a zmrazený evropský majetek. Tyto kroky následovaly po loňské ruské anexi Krymu a konfliktu na východní Ukrajině.

„Tento seznam nemá naprosto žádné opodstatnění a ruské úřady nemají žádný právní základ pro jeho odůvodnění,“ uvedla dnes mluvčí britské diplomacie, kterou citovala agentura AFP. „Pokud je záměrem Ruska vyvíjet tlak na Evropskou unii, aby zmírnila sankce, pak to není dobrý způsob, jak postupovat,“ řekla.

Odpověď na sankční kampaň

Představitel ruského ministerstva zahraničí ruské agentuře TASS sdělil, že seznam se jmény dotčených byl zaslán státům EU. K jednotlivým jménům se ale odmítl vyjádřit.

„Odpověď na žádosti některých států, proč to byli zrovna tito jedinci, kteří se ocitli na seznamu … je prostá: Stalo se tak v odpovědi na sankční kampaň, kterou ve vztahu k Rusku vedou některé státy Evropské unie v čele s Německem,“ citovala z ruských médií agentura Reuters. „Obdobný seznam existuje ve vztahu k občanům USA, je ovšem nutno podotknout, že Američané se v tomto případě chovají konstruktivněji než Evropané,“ dodal zdroj z ruského ministerstva.

Mezi devíti Brity, jejichž jména figurují na seznamu, je například šéf britské tajné služby MI5 Andrew Parker, někdejší britský ministr zahraničních věcí Malcolm Rifkind, bývalý místopředseda britské vlády Nick Clegg, náčelník generálního štábu britské armády generál Nick Houghton anebo náměstek britského ministra obrany Philip Dunne.

Polsko má 18 jmen

České ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že Rusko zakázalo vstup na své území Karlu Schwarzenbergovi, Marku Ženíškovi, Jaromíru Štětinovi a Štefanovi Fülemu. Polsko, které patří k nejtvrdším kritikům ruského postupu vůči Ukrajině, má na seznamu 18 jmen. „Už nějakou dobu pozorujeme, že Rusko se nutně nepokouší napětí zmírnit, ale spíše posilovat,“ řekla mluvčí polské vlády.

Konflikt na Ukrajině trvá už více než rok. Za tu dobu si boje mezi vládními jednotkami a proruskými separatisty na východě země vyžádaly téměř 6300 mrtvých.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.