Ruský soud potrestal více než padesát lidí za terorismus na Kavkaze | E15.cz

Ruský soud potrestal více než padesát lidí za terorismus na Kavkaze

Soud potrestal více než padesát lidí za teror na Kavkaze.
Soud potrestal více než padesát lidí za teror na Kavkaze.
• 
ZDROJ: e15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Padly tvrdé rozsudky nad více než padesátkou obžalovaných v letitém případu ozbrojeného útoku na město Nalčik na neklidném severním Kavkaze. Ten se islamisté snaží odtrhnout od Ruska. Soud potrestal obžalované tresty sahajícími od čtyř let vězení až po doživotí. Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International rozsudek kritizovala jako "velký justiční omyl", protože údajná přiznání některých obžalovaných byla vynucena mučením.

Desítky ozbrojenců napadly v říjnu 2005 Nalčik, správní středisko Kabardsko-balkarské autonomní republiky, pronikly do několika policejních strážnic a služeben tajné služby, jakož i do skladů zbraní. Útok si vyžádal životy 35 policistů a 15 civilistů a více než dvě stovky zraněných. V boji zahynulo také 92 útočníků, další se podařilo zajmout, mnozí však dokázali uprchnout.

Podle vyšetřovatelů útok asi 250 ozbrojenců zorganizovala skupina radikálů, snažící se vytvořit na severním Kavkazu pomocí teroristických útoků a rozdmýchávání ozbrojené revolty islámský stát. Jednoho z údajných organizátorů útoku, čečenského povstaleckého velitele Šamila Basajeva později ruské speciální jednotky zabily.

Většina vinu nepřiznala

Nejvyšší soud autonomní republiky uznal všech 57 obžalovaných vinnými. Pět z nich potrestal doživotím, tři však vyšli na svobodu, protože si svůj trest již odpykali ve vyšetřovací vazbě. Ostatní stráví za mřížemi od deseti po 23 let.

Většina obžalovaných vinu nepřiznala a obhájci dali najevo, že se hodlají proti rozsudku odvolat. Nehledě na potlačení povstání v Nalčiku, počet přívrženců radikálního islámu v autonomní republice vzrostl, připomněl server newsru.com. Po první válce mezi Čečenci a ruskými silami v polovině 90. let se čečenská revolta proti Moskvě postupně přeměnila ze separatistické v islamistickou a na počátku tisíciletí se hnutí radikálních islamistů rozšířilo po celém severním Kavkazu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.