S&P označila Řecko za částečně platebně neschopné

Řecko

Řecko Zdroj: profimedia.cz

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's v pondělí podle očekávání snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka do kategorie "selektivní platební neschopnosti". Stala se tak druhou mezinárodní agenturou, která přistoupila ke snížení řeckého ratingu poté, co Atény oznámily plán na snížení řeckého dluhu u soukromých věřitelů. Ratingovou známku Řecka již minulý týden snížila světová ratingová agentura Fitch.

Řecké ministerstvo financí podle agentury Reuters v prohlášení uvedlo, že snížení ratingu Řecka u S&P se očekávalo. Na řecké banky prý tento krok nebude mít vliv, protože centrální banka se na něj připravila předem.

Vláda zadluženého Řecka v pátek oficiálně předložila soukromým věřitelům nabídku výměny státních dluhopisů za nové s nižší hodnotou a delší splatností. Banky a další soukromí věřitelé v rámci transakce přijdou zhruba o 107 miliard eur. Seškrtání řeckých dluhů je klíčovou podmínkou toho, aby se do roku 2020 snížilo zadlužení země z nynějších více než 160 procent na 120,5 procenta hrubého domácího produktu.

S&P svůj krok snížit rating Řecka avizovala již dříve. V pondělí podle agentury AFP oznámila, že po dokončení výměny dosavadních řeckých dluhopisů za nové s nižší hodnotou počítá se zvýšením úvěrové známky Řecka na stupeň CCC. Pokud ale podle S&P na nabídku nepřistoupí dostatečný počet majitelů dluhopisů, bude podle Řecku bezprostředně hrozit neschopnost dostát svým závazkům.

Athény i Brusel věří, že věřitelé na výměnu dluhopisů přistoupí

Šéf takzvané euroskupiny Jean-Claude Juncker v prohlášení zveřejněném v pondělí pozdě večer uvedl, že očekává silnou účast soukromých věřitelů ve výměně dluhopisů a že zaznamenal záměr S&P úvěrový rating Řecka po skončení této výměny zvýšit.

Atény doufají, že k výměně dobrovolně přistoupí 85 až 90 procent věřitelů. Součástí zákona o výměně dluhopisů je doložka o společném postupu, která stanoví, že pokud se k výměně přihlásí dvě třetiny držitelů dluhopisů, budou ji muset přijmout i ostatní investoři.

Selektivní platební neschopnost (selective deafault, SD) znamená, že země nesplatila některé své dluhy podle původních podmínek, zatímco jiné splácí plně a včas. Stupeň D naopak značí trvalou neschopnost země dostát svým závazkům.

ECB dočasně nepřijímá řecké dluhopisy do zástavy za úvěry

Evropská centrální banka dočasně zastavila přijímání řeckých státních dluhopisů do zástavy za své úvěry komerčním bankám. Mělo by to ale trvat jen do poloviny března, kdy vstoupí v platnost plán eurozóny na posílení úvěrových záruk.

Hodnocení Řecka jako platebně neschopného znemožňuje ECB poskytovat úvěry zastavené řeckými dluhopisy. Na takových půjčkách jsou zcela závislé řecké banky, které od vypuknutí řecké dluhové krize před dvěma roky ztratily přístup na evropský mezibankovní trh.

Před aktivací plánu posílení záruk za úvěry ECB mohou banky v eurozóně využívat ke krátkodobému financování úvěry od národních centrálních bank v rámci programu „nouzové podpory likvidity“.