Sankce kvůli dodávkám turbín na Krym jsou neopodstatněné a nepřátelské, tvrdí Rusové | E15.cz

Sankce kvůli dodávkám turbín na Krym jsou neopodstatněné a nepřátelské, tvrdí Rusové

Rusko označilo rozhodnutí Evropské unie (EU) uvalit na jeho představitele nové sankce kvůli dodání turbín německé firmy Siemens na Krym za politicky motivované a nelegální. EU v pátek rozšířila sankce na tři další Rusy včetně náměstka ministra energetiky Andreje Čerezova a tři ruské firmy.

Moskva krok označuje za nepřátelský a neopodstatněný a vyhrazuje si právo podniknout odvetná opatření. EU zavedla první protiruské sankce v roce 2014 poté, co Rusko vojensky obsadilo a anektovalo ukrajinský poloostrov Krym a podpořilo povstalce na východě Ukrajiny.

USA uvalily sankce na ruský plyn proto, aby zvýšily vlastní odbyt, míní německý ministr

Na Krym nelze v důsledku sankcí dodávat technologie pro energetický sektor. Siemens ale v červenci na základě vlastního vyšetřování oznámil, že nejméně dvě ze čtyř turbín, které vyrobil pro jeden z projektů v Rusku, se proti jeho vůli ocitly právě na Krymu.

Na černém listě EU se nyní nachází 150 osob a 37 firem z Ruska. Ani více než tři roky trvání sankcí ale Rusko nepřiměly přestat podporovat povstání na východě Ukrajiny, které si vyžádalo již 10 tisíc obětí, ani vzdát se Krymu.

Trump podepsal zákon o protiruských sankcích. Považuje ho ale za vadný
Bílý dům už sepisuje seznam sankcí proti Číně, důvodem je KLDR

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!