„Satan Sarkozy“, reagují turecké noviny na zákon o genocidě

Bouři vyvolalo už prosincové schválení úpravy dolní komorou parlamentu. Ankara kvůli tomu mimo jiné přerušila s Paříží vojenskou spolupráci. V noci na úterý prošel zákon Senátem a nyní ho už musí podepsat jen prezident Nicolas Sarkozy, což je považované za formalitu.
„Nedovolíme nikomu, aby získal politický prospěch na úkor Turecka,“ pohrozil Erdogan s narážkou na to, že se Sarkozy před prezidentskými volbami pokouší získat hlasy zhruba půl milionu Arménů, žijících ve Francii. Podotkl ale, že o konkrétních opatřeních rozhodne na základě dalšího vývoje.
Zatím není jasné, jaké kroky by Ankara mohla podniknout. Turecké noviny ovšem spekulují o možném omezení diplomatických vztahů. Zmiňují i případné uzavření tureckého vzdušného prostoru a vod pro francouzská letadla a lodě. Francouzské firmy by navíc mohly přijít o státní zakázky, například v oblasti obrany nebo energetiky.
Jerevan tvrdí, že během deportací Arménů v období první světové války zahynulo až 1,5 milionu lidí. Více než dvacítka zemí uznala, že šlo o genocidu.
Předseda Evropské komise José Barroso v minulosti odmítl, že by připuštění systematického vyvražďování Arménů Tureckem mělo být podmínkou pro jeho vstup do EU. Dodal, že Ankara o takové věci musí rozhodnout dobrovolně.
Obchodní partneři
„Francie je pro Turecko významným exportním trhem, zároveň je jedním z největších dovozců do Turecka. Jejich vzájemný obchod dosáhl v prvních deseti měsících minulého roku 13,5 miliardy dolarů. V roce 2010 působilo v Turecku na 350 francouzských firem, navštívit ho přijelo téměř milion francouzských turistů. Ve Francii naopak žije více než půl milionu Turků.“