Saúdská Arábie vylepšuje vztahy s Čínou, státy podepsaly obchodní dohody
Muhammadova návštěva v Pekingu měla posílit vztahy s předním odběratelem saúdské ropy a obchodním partnerem Rijádu. Je součástí jeho reforem, v nichž Saúdská Arábie plánuje v příštích pěti letech výrazně posílit neenergetické sektory ekonomiky a více než ztrojnásobit státní příjmy bez zahrnutí ropného průmyslu.
Princ v dubnu představil strategický plán, jehož cílem je připravit království na budoucí pokles příjmů z prodeje ropy a přitáhnout miliardy dolarů zahraničních investic. V plánu mají hrát významnou roli čínské a japonské banky, které by mohly také usnadnit záměr prodeje menšinového podílu saúdského státního ropného gigantu Saudi Aramco.
Muhammad se setkal s prvním místopředsedou čínské vlády Čang Kao-lim, sdělila saúdská státní tisková agentura SPA. „Na schůzce se jednalo o strategických vztazích a budoucí spolupráci na posílení dosavadní spolupráce mezi Saúdskou Arábií a Čínou,“ uvedla agentura.
Podepsané předběžné dohody se podle ní týkají například skladování ropy, rozvoje vodních zdrojů a dalších oblastí ekonomiky, vědy, technologie i kultury.
Princ Muhammad po dvoudenní návštěvě Číny odcestuje ve středu do Japonska. Tam bude do 3. září a sejde se mimo jiné s premiérem Šinzóem Abem. Z Japonska se vrátí do Číny, aby vedl saúdskou delegaci na dvoudenním summitu skupiny největších světových ekonomik G20.
Saúdský zdroj agentuře Reuters řekl, že princ seznámí své partnery v G20 se svými plány ekonomických reforem. Jejich součástí jsou státní investice do řady projektů v celkovém objemu 270 miliard rijálů (1,7 bilionu Kč). Vedení saúdské delegace na summitu G20 je pro jednatřicetiletého prince výraznou politickou vzpruhou. Loni na G20 v Turecku vedl saúdskou delegaci jeho otec, král Salmán.