Šéf SB varuje, že trhy míří do nové nebezpečné zóny | E15.cz

Šéf SB varuje, že trhy míří do nové nebezpečné zóny

Robert Zoellick, Světová banka
Robert Zoellick, Světová banka
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ztráta důvěry trhů v ekonomické schopnosti předních zemí, jako jsou Spojené státy a Evropa, a křehké hospodářské oživení zatlačilo trhy do nové nebezpečné zóny. Tuto hrozbu by měli brát politici velmi vážně a začít jednat. Uvedl to dnes prezident Světové banky Robert Zoellick. Skutečným problémem podle něj bude, pokud se problémy dotknou i důvěry podnikatelů a spotřebitelů.

Zoellick rovněž uvedl, že globální ekonomika v současnosti prochází vícerychlostním oživením. Hlavním zdrojem růstu a příležitostí jsou nyní rozvojové země, které se na globálním růstu podílejí zhruba polovinou.

„Co se stalo v několika uplynulých týdnech je, že se sblížily některé události v Evropě a v USA, což způsobilo u mnoha účastníků trhu ztrátu důvěry v ekonomické vůdcovské schopnosti některých klíčových zemí,“ uvedl Zoellick. Podle něj způsoby řešení problémů se státním dluhem některých zemí v eurozóně vypadaly, jako jako by byly podniknuté „s denním zpožděním“. Trhy se tak obávají, že úřady se neubírají správným směrem nebo že problémy jsou o krok napřed.

V případě Spojených států podle Zoellicka nejde o strach, že by největší světová ekonomika čelila bezprostřednímu problému, ale spíše o to, že trhy považují Spojené státy za hlavního hráče v ekonomickém systému a řízení. Vládní škrty v USA by se podle něj měly více zaměřit na programy nárokovatelných dávek, jako je program sociálního zabezpečení, a ne jako doposud na volitelné výdaje. „Dokud neučiní pokrok u těchto programů, bude dál přetrvávat skepticismus v hodnocení jejich boje s dlouhodobými výdaji,“ dodal.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.