Šéf SB varuje, že trhy míří do nové nebezpečné zóny
Zoellick rovněž uvedl, že globální ekonomika v současnosti prochází vícerychlostním oživením. Hlavním zdrojem růstu a příležitostí jsou nyní rozvojové země, které se na globálním růstu podílejí zhruba polovinou.
„Co se stalo v několika uplynulých týdnech je, že se sblížily některé události v Evropě a v USA, což způsobilo u mnoha účastníků trhu ztrátu důvěry v ekonomické vůdcovské schopnosti některých klíčových zemí,“ uvedl Zoellick. Podle něj způsoby řešení problémů se státním dluhem některých zemí v eurozóně vypadaly, jako jako by byly podniknuté „s denním zpožděním“. Trhy se tak obávají, že úřady se neubírají správným směrem nebo že problémy jsou o krok napřed.
V případě Spojených států podle Zoellicka nejde o strach, že by největší světová ekonomika čelila bezprostřednímu problému, ale spíše o to, že trhy považují Spojené státy za hlavního hráče v ekonomickém systému a řízení. Vládní škrty v USA by se podle něj měly více zaměřit na programy nárokovatelných dávek, jako je program sociálního zabezpečení, a ne jako doposud na volitelné výdaje. „Dokud neučiní pokrok u těchto programů, bude dál přetrvávat skepticismus v hodnocení jejich boje s dlouhodobými výdaji,“ dodal.